Pesnik in pisatelj Feri Lainšček bo marca izdal prvi slovenski roman v verzih z naslovom Sprehajališča za vračanja. Delo, ki je sploh prvi roman v verzih napisan v slovenskem jeziku, nosi naslov Sprehajališča za vračanja. Feri je sicer eden najbolj plodnih in tudi branih slovenskih pisateljev.
Roman v verzih obsega 39 poglavij, 93 spevov in 1854 verzov, napisan pa je v strogi pesniški formi - jamskih devetercih s trojno rimo. Feri Lainšček je roman v verzih, ki ga je snoval 12 mesecev, posvetil znamenitemu psihoanalitku Carlu Gustavu Jungu. »Zavest o duhu globine, ki sem se mu dal na razpolago, je vplivala na njegovo vsebino skupaj z drugimi Jungovimi spoznanji,« je zapisal v uvodu tega posebnega in izzivalnega literarnega dela.
Roman v verzih Sprehajališča za vračanja, ki se deloma naslanja na tradicijo španske romance, narativno napetost gradi na prepletanju lirskih in dramskih momentov, sicer pa njegova vsebina zajema sodobno in aktualno družbeno dogajanje. Gre za delo, ob katerem se bo bralec vprašal in zamislil nad vrednotami časa, v katerem živimo.
Po romanih Ferija Lainščka je sicer nastalo že mnogo slovenskih filmov: Petelinji zajtrk, Halgato, Ljubezen, traktor in rock n roll - temu še ni uspelo priti v kinematografe - in Šanghaj - slednjega bodo snemali šele jeseni. Režiser bo - tako kot pri Petelinjem zajtrku - Marko Naberšnik.