Med 26. julijem in 11. avgustom bo Pariz postal središče športnega in svetovnega dogajanja, saj se bodo tam odvile poletne olimpijske igre. Na 35 prizoriščih 33. olimpijskih iger se bo v 19 tekmovalnih dneh in 32 športnih disciplinah pomerilo približno 10.500 športnikov. Gledalci, poslušalci in spletni uporabniki jih bodo lahko spremljali na RTV Slovenija, in sicer na TV SLO 2, Valu 202 ter na spletnem portalu rtvslo.si. O televizijskem poročanju smo se pogovarjali z vodjo projekta Olimpijske igre Pariz 2024 na TV Slovenija Miletom Jovanovićem.
Kaj vse boste ponudili gledalcem v sklopu letošnjih olimpijskih iger?
Drugi program TV Slovenija bo skoraj v celoti posvečen olimpijskim igram. Spored bomo vsak dan začeli s prenosom prvega pomembnejšega dogodka oz. slovenskega nastopa. Program se bo začenjal med 7.30 in 9.00. Sledili bodo prenosi in posnetki, skupaj več kot 200 ur premiernega programa, kjer bodo v središču seveda slovenski nastopi. Vsak dan bo popoldan in zvečer tudi studijski program z gosti v Ljubljani in Parizu. Ob koncu dnevnega programa bo še posebna oddaja Lahko noč, Pariz, kjer bomo zbrali (skrajšane) posnetke vseh slovenskih nastopov dneva. Na TV Slovenija 1 pa bi posebej opozoril na Olimpijski dnevnik, ki bo na sporedu vsak dan ob 19.45. V tridesetih minutah bomo povzeli najpomembnejše zgodbe s tekem in iz ozadja.
Imate kakšne zanimive olimpijske zgodbe ali anekdote iz pripravljalnega obdobja na ta največji športni dogodek?
Kakšnih anekdot v pripravljalnem obdobju ni, zagotovo pa se bodo pojavile, ko bo ekipa na prizorišču. Zanimive zgodbe se v tem času pišejo predvsem okoli pričakovanj, kdo vse in koliko slovenskih športnikov se bo uvrstilo na igre, kar neposredno vpliva na naše načrte in delo.
Kaj vas najbolj navdušuje pri letošnjih olimpijskih igrah?
V prvi vrsti seveda zelo številna slovenska športna zasedba, tri ekipe, kopica posameznikov z lepimi možnostmi za vrhunske dosežke. Kar se samih iger tiče, pa – Pariz mi je všeč kot mesto in to bo ob dejstvu, da gre za poseben globalni športni dogodek, zagotovo naredilo posebne občutke. Najbolj nestrpno pa pričakujem napovedano spektakularno odprtje na reki Seni.
Kateri športni dogodek vam osebno največ pomeni na OI in zakaj?
Načeloma je to moški sprint na 100 metrov – 70.000, 80.000 gledalcev, popolna tišina in potem 10 sekund eksplozije adrenalina, hitrosti, moči …
Katere olimpijske igre pa so vam ostale v najlepšem spominu?
Ne mogoče najlepši, a posebni občutki so povezani s Sydneyjem 2000. To so bile moje prve igre, pa še dežela, ki je tako drugačna od evropskega načina življenja. Z veseljem se spomnim tudi Pekinga 2008 in Londona 2012. Pravzaprav vsake igre ponudijo nekaj, po čemer si jih zapomniš – ali zaradi splošnega vtisa, ali zaradi prijaznih ljudi, dobre hrane, odličnega dela in vzdušja v ekipi …
ZANIMIVOSTI O OLIMPIJSKIH IGRAH PARIZ 2024
Največji dogodek v Franciji: Pariz 2024 bo največji dogodek, ki je bil kadarkoli organiziran v Franciji, s pričakovanimi milijardami televizijskih gledalcev po vsem svetu. Infrastruktura: Igre bodo potekale na 35 prizoriščih po vsej Franciji, od katerih bo več kot polovica v Parizu in njegovi okolici. Okoljska trajnost: Pariz 2024 si prizadeva, da bi bile okoljsko najbolj trajnostne olimpijske igre doslej, z uporabo že obstoječih objektov in začasnih struktur, da bi zmanjšali vpliv na okolje. Prostovoljci: Pri organizaciji in izvedbi iger bo sodelovalo približno 45.000 prostovoljcev, ki bodo pomagali pri različnih nalogah, od usmerjanja gledalcev do podpore športnikom. Medijska pokritost: Za poročanje o dogodku bo akreditiranih 20.000 novinarjev, kar bo zagotovilo obsežno medijsko pokritost. Kulturni dogodki: Poleg športnih tekmovanj bodo igre spremljali številni kulturni dogodki in festivali, ki bodo obiskovalcem omogočili, da doživijo bogato francosko kulturo in umetnost. Olimpijska vas: V olimpijski vasi bo vsak dan postreženih več kot 600.000 obrokov za športnike in osebje. Otvoritvena slovesnost: Otvoritvena slovesnost bo prvič potekala zunaj tradicionalnega stadiona, in sicer ob reki Seni, sredi Pariza, ki bo tako postal veliko prizorišče. Več kot 200 delegacij bo paradiralo na čolnih vzdolž šestkilometrske poti od mostu Austerlitz do Trocadéra, pri čemer bo Eifflov stolp čudovita kulisa. Ta inovativna postavitev bo omogočila tisočim gledalcem, da brezplačno uživajo v dogodku z dvignjenih delov rečnega obrežja.