Nace Junkar nam je zaupal, da se za taka priznanja odločajo izjemoma, in sicer ob posebnih, jubilejnih priložnostih in predvsem ob dolgoletnih uspešnih sodelovanjih.
»Izjemno sem počaščen, saj se zavedam, kaj to pomeni. Na čudoviti stekleni skulpturi, položeni v svilo in lično opremo, piše 'Nacetu Junkarju ob 50-letnici glasbene kariere in 40-letnici bogatega in plemenitega sodelovanja'. Izjemno sem vesel predvsem besed 'bogatega in plemenitega sodelovanja',« nam je v uvodu zaupal Nace, ki mu to priznanje pomeni zelo veliko, saj je Helidon, kjer je leta 1983 izdal prvo malo ploščo, tudi njegov prvi založniški dom. »Z Otom Pestnerjem sva prinesla dva trakova, takrat so bile pesmi v taki obliki, k Vilku Ovseniku, glavnemu uredniku Helidona. Takoj po poslušanju nama je čestital in dejal: »To bomo pa mi izdali na plošči.« Sledili sta še dve mali plošči, prvi LP in kaseta Svoje pesmi vam poklanjam in nato še veliko, res veliko število samostojnih, v duetih ali festivalskih albumov. Zadnji je spet pri Helidonu – Z vami že 50 let – in upam, da ni poslednji,« je v smehu povedal Nace, ki je ob prejemu priznanja potočil solzico. »Ko sta mi direktorica Založbe Obzorja Maribor Nevenka Richter Peče in urednica Glasbenega založništva Helidon Renata Lukman s čudovitimi uvodnimi besedami opisali, kaj in za kaj to prejemam, se mi je orosilo oko. Prostori založbe so bili polni izjemno prijetne energije in občutka nečesa mogočnega in hvaležnega. Zame je to velika vzpodbuda in naloga, da svoje pevsko poslanstvo nadaljujem.«
Uspehi in priznanja
In ko se takole sprehajamo po Nacetovih uspehih, ne moremo mimo številnih priznanj, ki jih je prejel že zelo zgodaj. »Mnogo zahval, priznanj, nagrad, odlikovanj sem prejel v tudi lepem številu let, saj sem amatersko začel peti že v prvee razredu osnovne šole in nadaljeval profesionalno, a često zelo rad skupaj s polprofesionalci ali ameterskimi sestavi, društvi. Kajti cenim vsako delo. Seveda sem vesel zmagovalskih nagrad na festivalih, tekmovanjih. Že kot študent sem leta 1977 prejel prvo nagrado in možnost takojšnjega angažmaja v SNG Opera in balet Ljubljana, v Trevisu, v sosednji Italiji, pa na mednarodnem tekmovanju pevcev Toti Dal Monte nagrado za najobetavnejšega mladega pevca in možnost angažmaja v Italiji. V komisiji sta bila svetovna pevca, tenorist Anton Dermota in baritonist Tito Gobbi. Kot debitant sem dobil leta 1985 nagrado na PVJ Narečni popevki v Mariboru s pesmijo Mati, Andreja Grabarja. Leta 1986 sva z Otom Pestnerjem zmagala na istem festivalu v duetu z njegovo pesmijo Slovenija, najlepša si dežela, na besedilo Ivana Sivca. Leto 1989 mi je prineslo dve zmagi. Na Melodijah morja in sonca v Portorožu sva prepričljivo prejela prvo nagrado občinstva skupaj v duetu s Heleno Blagne, z večno pesmijo Vrniva se na najino obalo Ota Pestnerja. Istega leta sem prejel prvo nagrado občinstva na Narečni popevki s pesmijo Ota Pestnerja in Ivana Sivca Mam'na lbezn. Leta 1990 pa znova prvo nagrado občinstva na festivalu Melodije morja in sonca z večno pesmijo, himno našim mornarjem Slovenski mornar.«
Ni še rekel zadnje besede
S prvo malo ploščo se je med drugim začela Nacetova strma pot uspešnega pevskega udejstvovanja. »Na njej je bila pesem Ti si moja melodija, za katero sem dobil tudi nagrado revije Stop na finalu oddaje Prisluhnite – izberite, predhodnice Pop delavnice, leta 1983,« se dogodkov spominja Nace, ki je do danes skupno izdal več kot 50 različnih albumov. In ni še rekel zadnje besede! »Za vse, ki me radi poslušajo, naj povem, da z nastopi nadaljujem, seveda v mnogo manjšem številu kot včasih. Moj glas zveni zdaj zreleje, iz tenorja sem prišel v bolj baritonske lege, a še vedno z veliko pevskih razponov. Toliko o osebni statistiki. Naj vsa vaša vprašanja in vprašanja bralcev zaključim z mislijo, da bom pel, dokler mi bosta moji glasilki dovolili in zdravje pa starost dopuščala,« je zaključil.