Puljski filmski festival, ki je pred dnevi zaživel že v 71. ediciji, je najstarejši filmski festival na Hrvaškem, hkrati pa je eden najstarejših v Evropi. Njegov zaščitni znak je znamenita puljska Arena, v kateri se filmi gledajo pod zvezdami.
Nič drugače ni bilo letos, ko so na koncu podelili tudi festivalske nagrade. Veliko zlato areno za najboljši film 71. puljskega filmskega festivala je prejela Proslava režiserja Bruna Ankovića. Film je poleg tega dobil še tri zlate arene, najboljšo oceno kritikov in novinarjev ter nagrado Kino mreže. Nagrada občinstva je pripadla filmu Sveta obitelj režiserke Vlatke Vorkapić. Zmagovalni film 71. puljskega filmskega festivala je poleg glavne nagrade prejel še tri zlate arene. Za najboljšo fotografijo jo je dobil Aleksandar Pavlović, za najboljšo moško vlogo Bernard Tomić, za scenarij pa Jelena Burnt, so sporočili s festivala.
Proslava
Film Proslava je nastal po večkrat nagrajenem istoimenskem romanu Damirja Karakaša. Uvrščen je bil tudi v glavni tekmovalni program 58. mednarodnega filmskega festivala v Karlovih Varih. Posneli so ga na avtentičnih lokacijah liško-senjske županije v štirih letnih časih in spremlja 20 let življenja glavnega junaka Mije in njegove družine v revni liški vasici. Mija gledalce popelje na potovanje v preteklost, ki nato skozi tri ključne trenutke njegovega življenja spremljajo okoliščine, ki vodijo v razmah ekstremizma v družbi. V vlogi glavnega junaka Mije so nastopili trije igralci – poleg Bernarda Tomića še Lars Štern in Jan Doležal.
»V današnjem času povečanih političnih napetosti Proslava odpira izjemno nujno temo o tem, kako imajo lahko zle ideologije nedolžne korenine,« je v obrazložitvi nagrade zapisala žirija. Ankovićev film je, kot so še dodali, delo, ki zahteva popolno koncentracijo gledalca, gre pa za nelinearno povedano zgodbo, ki svojo poanto močno razkrije šele na samem koncu in pusti veliko prostora za razpravo.
Zlate arene in breza
Zlato areno za najboljšo igralko je prejela Lana Barić za glavno vlogo v filmu Šlager režiserja Nevija Marasovića, za stransko žensko vlogo pa je nagrada pripadla Juditi Franković Brdar, ki igra v filmu Sveta obitelj. Nagrada breza za najboljšo igralsko debitantko je pripadla Luni Pilić, prav tako za vlogo v filmu Sveta obitelj, za stransko moško vlogo pa je zlato areno prejel Boris Isaković za vlogo v filmu Svemu dođe kraj Rajka Grlića. Dokumentarni film Naša djeca režiserja in scenarista Silvestra Kolbasa je osvojil zlato areno za režijo in montažo.
Žirija je v obrazložitvi nagrade za režijo zapisala, da je kamera za Kolbasa hkrati filmsko orodje in sredstvo za soočanje s čustvenimi zahtevami starševstva. »Kamera je polnokrvni protagonist filma, ki razgalja, provocira, zabava in ščiti. Pred nerešljivimi ugankami starševstva Kolbas išče rešitev v menjavi zornega kota snemanja in poskuša postaviti kamero v položaj nevtralnega opazovalca, da bi videl svojo vlogo v lastnem življenju, ko mu to ne uspe, pa se poražen vrača v osebno perspektivo,« so zapisali. Pri tem se, kot so še dodali, Kolbas gledalcu popolnoma razgali in ustvari pogumno, ganljivo, toplo, igrivo, mestoma tragično in izjemno kompleksno filmsko delo, v katerem ni meje med osebnim in filmskim.
Med manjšinskimi koprodukcijami je zmagal film Domaćinstvo za početnike režiserja Gorana Stolevskega.
Petčlanska žirija, ki so jo sestavljali prejemnica velike zlate arene Mirta Puhlovski, igralca Nina Violić in Goran Marković, dobitnika arene za igralske dosežke, montažerka Nina Velnić in z zlato palmo ovenčani režiser Nebojša Slijepčević, je skupno izbrala dobitnike 20 zlatih aren.
Filmski festival v Pulju je potekal med 11. in 18. julijem. Za zlate arene se je v sklopu tekmovalnega programa potegovalo 22 hrvaških filmov in manjšinskih koprodukcij. Na festivalu so bili v različnih programskih kategorijah na ogled tudi slovenski filmi, in sicer koprodukcijski filmi Poslednji heroj, Živi in zdravi ter Mož, ki ni mogel molčati ter kratka filma Domčani in Zadnji dan pomladi.