Zgodbe

Sindrom posvojenega otroka: Vse ima, ljubljen je, pa je vseeno nezaupljiv

Petra Guček Tomšič, specialna pedagoginja in posvojiteljica
29. 6. 2023, 07.00
Deli članek:

Ameriška posvojiteljica in psihoterapevtka dr. Nancy Verrier je uporabila izraz sindrom posvojenega otroka, ki se pojavlja zgolj pri posvojenih otrocih. Ne glede na to, v kateri starosti je bil otrok odtujen od mame, mu to povzroči primarno rano oziroma travmo pri navezovanju na druge.

Shutterstock
Včasih posvojenec nezavedno ne zaupa nikomur, boji se bližine z drugimi, da ne bi bilo spet boleče, če bi ga zapustili, kot so ga v preteklosti

Da bi javnosti predstavila značilnosti posvojenih otrok, je leta 1993 napisala knjigo Prvotna rana: razumevanje posvojenega otroka, posneli so tudi film Računajmo na primarno travmo. Med raziskovanjem se ji je pojavilo provokativno vprašanje: Ali je sploh smiselno posvojiti otroka, če ga travma odtujitve tako zelo zaznamuje? Posvojiteljice, ki smo se nedavno združile, da bi pomagale drugim, pravimo, da je smiselno, le pripraviti se moramo na to.

Plemenitost nima nič s tem. 

»Kako lepo in plemenito, da ste posvojili,« večkrat slišimo posvojitelji, ko nas ogovorijo (ne)znanci. To nima nič s plemenitostjo! Dolgo smo se mučili na različne načine, da bi postali biološki starši, pa žal ni uspelo. Naše dejanje posvojitve izvira predvsem iz potrebe po tem, da postanemo starši in skrbimo za otroka.

»Otrok bo imel ob vas boljše življenje,« poslušamo. To  po vsej verjetnosti drži, čeprav ni naš motiv, da ga rešimo, ker rešujemo tudi sebe. Je pa posvojitev izziv, na katerega se je treba dobro pripraviti.  Z možem sva zelo hvaležna za skupnost posvojiteljskih družin, ki jo vzdržujemo, ter terapevte, ki so nam v pomoč! Brez tega bi bilo zelo težko. Doživimo pa seveda tudi veliko dobrega: vsakdanje radosti starševstva, veselje ob napredku otroka, medsebojno ljubezen, uspehe po malih korakih, ponos ob otrokovih talentih ... Tudi spremo se, se pogovarjamo, prilagajamo, učimo, iščemo rešitve, postavljamo meje, imamo družinska pravila …, tako kot v bioloških družinah. So pa  razlike.

Shutterstock
Vsak otrok je pa tudi unikaten in se odziva na svojevrsten način.

Odtrgani od matere. 

»Kako lepo je posvojiti! Postali ste nova družina in se imate lepo in je vse v redu. Otrok ima starše, vidva sta dobila otroka in težav je konec.« Žal to ne drži. Posvojitev je travma za otroka in se zapiše v telo, vpliva na njegovo povezovanje, navezanost  in odnose z drugimi, s posvojitelji, prijatelji, sošolci ter zakonskim partnerjem. Prizadene tudi tiste otroke, ki so posvojeni kmalu po rojstvu. Zaznamuje jih za vse življenje, lahko pa se naučijo s tem živeti. To je raziskano in se uporablja v praksi. Žal pri nas še ne prav dosti, kar pogrešamo, v tujini pa. Z možem sva se morala precej potruditi, da sva našla ustrezno terapevtko za najino devetletno hčerko, rojeno v Gani.

Nezavedno ne zaupajo nikomur

Dr. Nancy Verrier se je veliko spraševala, kako to, da imata z možem občutek, da se njuna posvojena otroka ne odzivata nanju, kot sta pričakovala (npr., da se bosta navezala, jima sledila, zaupala), pa če se še tako trudita z zagotavljanjem ustreznih pogojev, doslednim, ljubečim in čuječim pristopom. Otroka sta bila od začetka posvojitve nekako drugačna od drugih (bioloških) otrok. Očitno posvojenec nezavedno ne zaupa nikomur, boji se bližine z drugimi, da ne bi bilo spet boleče, če bi ga zapustili, kot so ga v preteklosti. Zato je raje na varni razdalji in želi imeti vse pod kontrolo. Tako se odzove, da je varno zanj. Preprosto ne ve, ali lahko povsem zaupa posvojiteljem in drugim. Hkrati pa ima ogromno potrebo po ljubezni, bližini, po tem, da je  viden, upoštevan in pomemben. O tem razlaga tudi psihoterapevt Dan Hughes in to je osnovna dilema kompleksne razvojne motnje, ki jo razvijejo nekateri posvojeni otroci. Na žalost se v našem prostoru še premalo ve o tem. Tako se včasih napačno diagnosticira težave posvojenega otroka, da ima motnje pozornosti (s hiperaktivnostjo), selektivni mutizem, čustveno-vedenjske težave,  da je trmast, kričav, nevzgojen, razvajen itd.  Pa ni vedno tako, njihove  težave  so drugačne od bioloških otrok in tega bi  se morali zavedati. Da ne bo nesporazuma, nekateri posvojeni otroci so  dobro prilagojeni na življenje v posvojiteljski družini.

Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 26, 27. junij, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!

Estrada

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

damjan murko 1
Pogumni načrti

Bo Damjan Murko nastopil v Stožicah?

Zanimivosti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?