Nasveti

V postelji več bakterij kot na straniščni školjki?!

jk
18. 1. 2025, 06.00
Deli članek:

Kar tretjino življenja preživimo med svojimi odejami in vzglavniki. Postelja je prostor našega udobja, a hkrati je to okolje, kjer se zelo dobro počutijo tudi številni nepovabljeni gostje. Ali dovolj pogosto menjamo posteljnino?

Shutterstock
Kako pogosto pa vi menjate posteljnino?

Po dolgem in napornem dnevu je postelja naše najljubše zatočišče: zlezemo pod odejo, glavo udobno namestimo na vzglavnik in se namestimo v svoj najljubši položaj. A ta slika vključuje tudi nevidno navzočnost milijonov bakterij, glivic, pršic in virusov. Tudi vsakemu izmed teh gostov je v naši postelji nadvse prijetno, saj so zase našli topel prostor, kjer lahko v ostankih znoja, sline, odmrlih kožnih celic in – kar priznajmo – tudi drobtinicah hrane živijo svoje idealno življenje ter se razmnožujejo.

Vzemimo za primer le pršice: človeška družba jim izvrstno ustreza, saj človeku v enem dnevu odpade 500 milijonov kožnih celic, kar je za pršice  kot trgovina, odprta nonstop. Toda njihova družba ni prav nič po naši meri, saj nam tako pršice kot njihovi izločki lahko povzročajo alergijo, astmo in ekceme.

Nepovabljeni gostje med rjuhami

Leta 2013 so na Pasteurjevem inštitutu v Franciji opravili analizo posteljne rjuhe iz bolnišnice in na njej je kar mrgolelo bakterije Staphylococcus, ki je običajno na človeški koži. Večina vrst te bakterije je benigna, nekatere med njimi pa lahko povzročajo kožne infekte, akne in celo pljučnico pri bolnikih z oslabljenim imunskim sistemom ali če skozi odprto rano prodrejo v kri. Leta 2022 se je med proučevanjem takrat pospešenega širjenja opičjih koz izkazalo, da se med menjavo posteljnine okuženi delci razpršijo v zrak. Na tak način se je okužilo več osebja. V bolnišnicah zato posteljnino perejo na izjemno visokih temperaturah.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 2, 14. januar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!