Pozdravljeni!
Vnetje mehurja ali cistitis je pogosto bolezensko stanje, ki običajno prizadene ženske. Cistitis je lahko nekoliko pogostejši v poletnih mesecih, saj vroče vreme, večja vlažnost in potenje lahko prispevajo k dehidraciji, kar vodi do manj pogostega uriniranja in večje koncentracije urina, to pa lahko spodbuja razrast bakterij. Vnetje mehurja najpogosteje povzroča okužba z bakterijo Escherichio coli, ki je običajno prisotna v našem črevesju in posledično v blatu, od koder z lahkoto zaide v nožnico ter sečnico in naprej v sečni mehur.
Simptomi cistitisa so pogosto in močno tiščanje na vodo. Ob tem je nemalokrat prisoten pekoč občutek, urin ima neprijeten vonj, lahko je celo moten ali krvav. Pojavi se lahko bolečina v spodnjem delu trebuha, krčevita bolečina ob koncu uriniranja in občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja.
Z ustreznimi ukrepi lahko začetno vnetje sečil učinkovito zaustavimo. Pomembna je zadostna hidracija, predvsem povečan vnos vode. Priporočljivo je, da spijete vsaj 2–3 litre vode na dan, saj tekočina spira bakterije iz mehurja. Izogibajte se kofeinu, alkoholu, začinjeni hrani, umetnim sladilom in drugim dražečim snovem, ki lahko poslabšajo simptome.
Ne zadržujte urina in poskrbite, da popolnoma izpraznite mehur vsakič, ko urinirate.
Prvi znaki, prva pomoč
Ob prvih znakih vnetja mehurja se priporoča pitje brusničnega soka ali zobanje brusnic. Brusnice namreč vsebujejo snovi, ki bakterijam preprečujejo vezavo na stene mehurja, in veliko vitamina C, ki ustvarja neugodno, kislo okolje, v katerem se bakterije nerade zadržujejo. Poleg tega so na tržišču prehranska dopolnila z D-manozo, to je naravni sladkor, ki preprečuje, da bi se patogene klice, ki zaidejo v sečni mehur, vezale na steno mehurja in sečil. Bakterije se namreč vežejo na molekule D-manoze, ki se nato ob uriniranju izločijo in zmanjšajo nevarnost vnetja.
Če kljub upoštevanju vsega navedenega simptomi ne izginejo v nekaj dneh ali pa se celo poslabšajo, je čas, da obiščete splošnega zdravnika. Ta vas bo najverjetneje napotil v laboratorij na pregled urina in vam predpisal ustrezno antibiotično terapijo.
Včasih je bilo prvo predpisano zdravilo pri nezapletenem vnetju mehurja res Primotren, ki pa so ga, zaradi visoke odpornosti bakterije E.Coli proti učinkovinam v njem, zamenjali drugi antibiotiki. Pogosto se ob prvih znakih cistitisa predpiše učinkovina fosfomicin, katere prednost je, da je učinkovita v enkratnem odmerku. Če tudi to ne pomaga ali pa imate znake hudega vnetja mehurja, vam bo zdravnik predpisal antibiotik, ki ga je treba jemati več dni. Posebno pozornost pa je treba nameniti nosečnicam, pri katerih so nekateri antibiotiki kontraindicirani zaradi negativnega učinka na plod.
Lep pozdrav,
Irena Tonin, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva pri Ginekologiji Ljubljana
Janina zdravniška linija
Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.
Odgovarjajo in svetujejo:
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine
Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka
Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije