"Spoštovani!
S partnerjem sva skupaj 20 let, stara sva čez 60 let in prišla sva do točke, ko ne veva več naprej. Razmišljava o ločitvi. Partner izvaja nad mano psihično nasilje. Nič mu ni prav, vse ga jezi in ima izbruhe jeze brez vzroka. Njegovi izbruhi so strašljivi, sam bes gre iz njega. Pri tem mu ni mar za okolico. Sploh ga več ne prepoznam in sram me je, kadar se tako obnaša. Užaljena sem in prestrašena, saj se bojim, da me bo še fizično napadel. Na začetku najine zveze je imel izbruh dvakrat na leto, zdaj pa vsak mesec. Zanj sem vsega kriva jaz, medtem ko večinoma ne vem, zakaj sva se sprla in čemu njegov izbruh. Partner prizna, da je nagle jeze, ne pa krivde za svoj bes. Po drugi strani pa zna biti osladno prijazen do znancev. Bojim se, da me bo psihično uničil. Kako mu pomagati, saj gre najverjetneje za psihično bolezen? Kam se naj obrneva po pomoč?
Hvala za odgovor."
Šifra: Marina
Draga Marina,
očitno želite ohraniti svojo partnersko zvezo in iščete rešitev. To je pozitivno in vedno se lahko najde prava pot, če je človek vztrajen. Prav sklepate, da je nekaj narobe, ker se partnerjevo vedenje slabša do take mere, da se počutite ogroženo. Opis njegovega vedenja z vedno pogostejšimi izbruhi jeze in psihičnega nasilja ter zvračanjem krivde na vas, da ste vsega krivi, vam upravičeno vliva strah, da se vas bo lotil tudi fizično. Kdaj se bo meja porušila, ni mogoče napovedati. Pa tudi zagotovila ni, da se meja ne bo porušila. Zato je vaša skrb povsem upravičena. Kaj je lahko vzrok za povečanje agresije in nezadovoljstva vašega partnerja, je takole na daleč težko reči. Vzrokov je lahko nešteto, od tega, da ga stalno boli kurje oko, do resnih patoloških sprememb v možganih. Ali gospod kadi in pije alkohol in v kakšni meri? Ali ima zvišan krvni tlak, ima sladkorno bolezen, je nespečen in ima moteno prebavo? Ali ima morda vam skrito ljubezensko razmerje? Morda je v stiski zaradi finančnega stanja, ki se je v zadnjem letu vsem poslabšalo? Je ljubosumen?
Mislim, da bi nujno moral na pregled k zdravniku, da izključi telesne motnje, in nato opraviti dodatne preiskave, tudi pregled pri psihiatru ali nevrologu. Pogosto lahko zdravnik že po samem videzu človeka presodi, kaj se z njim dogaja. Svetujem vam, da vztrajate in se z njim pogovorite, ko je dobro razpoložen. Lahko ga povabite na krajši izlet in se tam pogovorita! Kakšnih podrobnejših, intimnejših nasvetov vam na tak način, žal, ne morem dati.
Bodite vztrajni, opazujte ga, na njegovo agresijo se ne odzivajte. Ostanite mirni in tihi. Raje se umaknite, da nevihta mine. So tudi društva in telefoni za pomoč v stiski. Vse podatke lahko najdete na spletu in z veseljem vam bodo pomagali.
Lepo vas pozdravljam!
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.
Odgovarjajo in svetujejo:
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine
Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka