Nasveti

Kako shujšati v času izolacije

Katja Božič
13. 4. 2020, 22.08
Deli članek:

Večina ima zdaj bodisi dovolj časa za kuho bodisi je treba nahraniti več nenehno lačnih ust, in kaj je boljšega za pozabo resničnosti, kot še speči dobroto ali dve. Ukrepi karantene so obenem idealen izgovor za posedanje pred televizijo, da nam ne bi ušla kakšna pomembna informacija. A obstaja še druga plat: več časa nam omogoča premišljeno kuhanje zdrave hrane, krasno vreme pa veliko gibanja. Kaj pravite na izziv? Zakaj se ne bi po teh tednih med ljudi vrnili celo bolj zdravi, bolj fit in s kakšnim kilogramom manj? Eden od načinov prehranjevanja, ki nam lahko pri tem pomaga, je vmesno postenje, ki je Vesni Cetinski med drugim pomagalo izgubiti kilograme, nakopičene v menopavzi.

osebni arhiv
Vesna Cetinski zagovarja vmesno postenje.

Vesna Cetinski je na vrhuncu menopavze okoli 52. leta imela že več kot 84 kilogramov pri 170 centimetrih. »Toliko kilogramov sem imela le še pred svojim porodom,« pravi diplomirana pravnica, ki je preizkusila razne diete, a je kazalo, da v njenih letih nič več ne deluje. »Vse, kar sem pojedla, je obstalo na meni, naj je bila to solata, zrezek ali sladoled. Sama sebi sem se zdela kot krof, velike zasluge imajo seveda tudi hormonske spremembe.« 

Pet obrokov in fitnes. Začela je zahajati v fitnes in upoštevala nasvete strokovnjakov glede prehrane: pet obrokov na dan, čim manj maščob, zdravi ogljikovi hidrati, veliko sadja, nič sladkorja. »Vse sem upoštevala. Moja postava se je popravila, bila sem čvrsta, nabita, a izgubila sem le kakšne tri, štiri kilograme. Tu nekaj ne more biti v redu, če se vsega strogo držim, kilogrami pa ne izginjajo. Tudi način prehranjevanja mi ni ustrezal. Imela sem vtis, da neprestano jem, misli pa mi stalno uhajajo k hrani. Dopoldne sem se še zadovoljila s skuto, pa potem za kosilo s solato, zelenjavo, popoldne pa sem že hrepenela po piškotih. Zato sem začela raziskovati.« Vključila se je v spletno izobraževanje, ki so ga vodili zdravniki iz Stockholma, v skupino pa so bili vključeni tudi zdravniki kardiologi in internisti z vsega sveta. »Govorili so o prekinjenem postu oziroma o vmesnem postenju. Tako, kot so razlagali, smo jedli pred 40 leti. Imeli smo dva ali tri kakovostne obroke na dan, z malo sladkorja in ogljikovimi hidrati. Moj prvi obrok je bila šolska malica okoli desetih. To je bil običajno navadni jogurt in kos črnega kruha, kosilo popoldne, ko je prišla domov mama: goveja juha ali kakšen kos mesa, zelenjava in malo krompirja, zvečer pa skodelica mleka in malo črnega kruha. Včasih je bilo dovolj, če smo na dan pojedli eno jabolko ali pomarančo, od osemdesetih let naprej pa smo začeli pretiravati s sadjem, kruhom, pecivi, testeninami ... Povprečni človek danes je tudi desetkrat na dan, prehrana pa temelji na prigrizkih.« 

Vseskozi nekaj grizljamo. »Začenjala sem razumeti, da telo za vir energije lahko uporabi maščobe ali pa ogljikove hidrate in sladkor. Če jemo maščobe, je, kot bi kurili na drva – dolgo nam je toplo in ne ostane veliko pepela. Če jemo sladkor in ogljikove hidrate, pa je, kot bi se greli na papir – hitro nam je toplo, hitro se nam dvigne energija, a smo takoj spet lačni, pa tudi presnovnih ostankov je veliko. Razumela sem, da kalorija, ki jo dobimo iz maščob, ni enaka kaloriji, ki jo dobimo iz sladkorja ter ogljikovih hidratov. Ker smo zdrave maščobe v zadnjih desetletjih nadomestili s sladkorji in ogljikovimi hidrati, smo neprestano lačni, zato toliko obrokov na dan in zato smo tudi čedalje bolj debeli.«

Osem ur jem, 16 se postim. Svoj dan je razdelila na dva dela, na osem ur, ko jé, v naslednjih šestnajstih urah pa zgolj pije vodo, čaje, kavo, mleko, tudi govejo juho. »Torej tekočino, ki mi ne dviguje inzulina v krvi, da telo stopi do rezerv in sproži avtofagijo – samoregenerativni proces na celični ravni v času postenja. V osmih urah pojem prvi obrok okoli desete ali enajste ure. Moj glavni vir energije so maščobe – olivno olje, avokado, oreščki, maslo, mastni siri, slanina ...

Več v reviji Zarja Jana 14.4.2020

shutterstock
Trije obroki in vmesno postenje

Estrada

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

Zanimivosti

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!