Pomlad je čas, ko se kotijo mačke. Mladiči so neznansko prisrčni in prikupni, življenje z njimi se zdi neskončna zabava. Toda ta všečna bitjeca se zelo hitro prelevijo v odrasla bitja in takrat v očeh lastnika žal pogosto niso več zaželena. Skrb zanje je marsikomu v preveliko breme, tudi denarno, zato v zavetiščih svetujejo, da pred posvojitvijo domače živali tehtno premislite o svoji odločitvi.
Si torej tudi vi želite mucka? Morda prav takšnega, kakršnega ste videli v televizijskem oglasu, ko nežno prede ob svojem lastniku in se kakor kosmata kepica stiska v objem? Takšnih kepic je v slovenskih zavetiščih na pretek, zapuščene so, nezaželene, pogosto brez upanja, da bodo nekoč našle topel in ljubeč dom. Idealno zavetišče je prazno zavetišče, pravi veterinar in vodja ljubljanskega Zavetišča za zapuščene živali, zaradi lokacije pogosto imenovanega kar Gmajnice, Marko Oman, a takšne želje so pač utopične. Med svojimi varovanci zato sterilizirajo in kastrirajo vse mucke, kajti le tako lahko preprečujejo neželene kotitve in kopičenje zapuščenih živali, te pa so na voljo tudi za posvojitev. Tisti, ki so torej prepričani, da bodo do konca njenih dni zgledno skrbeli zanjo, mački lahko odprejo vrata svojega doma, a seveda ne kar tako. »Vsakdo mora izpolniti vprašalnik, iz katerega ugotovimo, koliko izkušenj imajo z domačimi živalmi, kakšne razmere jim lahko ponudijo, kaj pričakujejo od življenja z živaljo,« pojasnjuje Oman. »Na podlagi pridobljenih informacij se pogovorimo s kandidatom in mu svetujemo o nadaljnjem postopku. Naša želja je, da živali zagotovimo primeren dom in da je posvojitev uspešna, kar lahko zagotovimo tako, da posvojitveni kandidat izbere najprimernejšo žival zase. Živali se razlikujejo po značaju in lastnostih, zato je pomembno, da se posvojitelj in žival ujameta.«
Posvojimo lahko tudi poskusno
Kar zadeva mačke, najpogosteje oddajajo mladiče – če je žival brez posebnosti, jo lahko novi lastnik že isti dan odpelje domov. »Novi lastnik podpiše pogodbo, mi ga seznanimo z vsemi posebnostmi in mu damo splošna navodila. Vedno smo jim tudi pozneje na voljo za vse informacije,« nadaljuje vodja ljubljanskega zavetišča. »Če ima žival kakršne koli posebnosti, obstaja tudi možnost poskusne posvojitve. V tem primeru kandidat odpelje žival domov, vendar je ne posvoji dokončno. V poskusnem obdobju poskuša ugotoviti, ali je žival primerna za lastnikov dom, ali so tam morebiti tudi druge živali in ali se z njimi razume. Po poskusnem obdobju, če gre vse po načrtih, dokončamo postopek posvojitve.«
Več v Zarji št.16, 18.4.2017