Podočnjaki so vsesplošni izraz za medicinski fenomen periorbitalne hiperpigmentacije. Dermatologi se v resnici s tem pojavom v zgodovini niso pretirano ukvarjali, tako da tudi v sedanjosti ni prav zelo raziskan. Temni kolobarji pod očmi navadno nastanejo zato, ker imamo tam več temnega pigmenta, ali pa zato, ker imamo tam bolj tanko kožo in se bolj vidijo žile in žilice. Če je barva temnega kolobarja bolj modra ali vijolična, podočnjake verjetno povzročajo krvne žile. Če je kolobar rjavkaste barve, je mogoče, da je v koži preveč melanina. To je sicer najbolj redek vzrok nastanka podočnjakov.
Nerodno je, da s starostjo podočnjaki postajajo še bolj vidni, saj koža izgublja maščobo in postaja vse bolj tanka in vse manj elastična.
Alergije povečajo podočnjake
Seveda pa s starostjo ne moremo razložiti občasnih podočnjakov, ki se pojavijo, kadar smo neprespani ali utrujeni. Ti nastanejo zaradi zatekanja, kar pa lahko povzroči tudi hrana. Če ste dan prej pojedli veliko soli, se boste zjutraj verjetno zbudili z velikimi podočnjaki. Raziskovalci pa so odkrili tudi povezavo med velikostjo in intenzivnostjo občasnih podočnjakov in med izpostavljanjem ultravijoličnim žarkom, se pravi soncu. Med povzročitelji so še alkohol in cigarete. Tudi ljudje, ki imajo alergije, imajo navadno bolj vidne podočnjake, ki pa niso povezani z boleznijo, temveč le s povečanim mencanjem oči, kar vpliva na kožo pod očmi.
Zaradi različnih vzrokov v medicini ni prave metode zdravljenja podočnjakov. Zato pa na tem področju več tretmajev ponuja kozmetična industrija, in sicer od krem za beljenje kože do kemičnega pilinga in laserskih postopkov. Vse bolj so tudi priljubljeni vbrizgavanje substanc, ki nadomestijo izgubljeno maščobo v koži, ali pa lepotne operacije, ki pa pridejo v poštev predvsem, če so podočnjaki v kombinaciji s kožno gubo.
Več v Zarji št. 35, 30.8.2016
Nad podočnjake z rožno vodo in krompirjem
Podočnjaki so neprijetnost, ki lahko vpliva na človekovo počutje, a na srečo predvsem na psihično razpoloženje.