Sem mamica štirimesečne Lole in sedemletnega Marka. Mark rednih cepljenj po mojem mnenju (zdravniki se s tem seveda ne strinjajo in težav ne povezujejo s cepljenjem) ni dobro prenesel, saj ima neprestane prebavne motnje, šibek imunski istem (nenehni bronhitisi, vnetje ušes), težave z govorom, branjem, koncentracijo …. Hvaležna bom za vsakršen nasvet, kako pri njem in pri malčici v prihodnje zmanjšati ali nevtralizirati posledice cepljenja. Hvala. Nena
Obvezno cepljenje otrok je vroča tema tudi v Sloveniji. Polemik, ali je upravičeno, torej varno in učinkovito, pa verjetno še dolgo ne bo konec. Glede na trenutno stanje je najbolje, da otrokoma pomagate, kot ste že sami razmišljali – da čim bolj zmanjšate posledice, ki jih cepiva po izkušnjah mnogih staršev lahko pustijo v telesu otroka.
Različni avtorji knjig o problematičnosti cepljenja sicer opozarjajo, da nikoli ne moremo odstraniti vseh učinkov nekega cepiva na telo. Npr., ker vemo, da cepiva lahko vsebujejo poleg glavne učinkovine živo srebro, aluminij, formaldehid, antibiotike, živalske in človeške beljakovine … in druge strupe, le z nevtralizacijo teh – to dosežemo z razstrupljanjem – še ne bomo vsega naredili. Zakaj ne? Če je neka snov v cepivu npr. povzročila vnetni proces, avtoimunsko reakcijo, porušila ravnovesje črevesne flore, povzročila sindrom prepustnosti črevesja, povzročila motnje na možganih in živčevju itn., še ni nujno, da se bo škodljiv proces v telesu samo z odstranitvijo te snovi ustavil in se bo telo pozdravilo.
Še vedno pa z nekaterimi ukrepi telo bolje pripravimo na takšen poseg in mu tudi po njem pomagamo lažje prenesti posledice.
Izbirajte protivnetno hrano
Ostanki pesticidov, umetnih gnojil, konzervansov, antibiotikov, hormonov …, ki jih vsebuje običajna hrana, lahko zdravstveno stanje otroka po cepljenju še dodatno obremenijo. Zdrava hrana, ki teh za imunski sitem obremenjujočih snovi nima, je telesu lahko v pomoč pri nevtralizacij, razstrupljanju … in celjenju poškodb, ki jih povzročajo tudi cepiva.
Več desetletij je veljalo, da nasičene maščobe in holesterol povzročajo srčno-žilna obolenja, zato smo se maščobam vsi pridno izogibali, posledično pa uživali več belega sladkorja in industrijsko predelanih ogljikovih hidratov. Danes pa lahko že veliko preberemo o mastnih zmotah in nevarnostih uživanja preveč ogljikovih hidratov in sladkorja (tudi v knjigah Resnice in zmote o holesterolu, Resnice in zmote o maščobah). Če želite otroku pomagati in zmanjšati nevarnost dodatnih zapletov po cepljenju, v njegovi prehrani zmanjšajte zlasti količino bele moke (kruha, testenin, peciva …), krompirja, belega sladkorja … Ta »živila« zaradi ustvarjanja presežka glukoze v krvi med drugim povzročajo tiha vnetja. Ko otrok prejme še cepiva, se lahko vnetje v telesu še okrepi in težave so tu. Industrijsko predelane (rafinirane) ogljikove hidrate in beli sladkor zamenjajte z naravnimi različicami. Otroku za posladek ponudite sadje ali suho sadje.
Maščobe so ob holesterolu glavni gradniki celične membrane sleherne celice. Njihovo pomanjkanje zato lahko izzove fizične in psihične težave, ki pa se lahko ob dodatni obremenitvi telesa s cepivi še poslabšajo. Otrokom zato ponudite tudi več dobrih (ekoloških, z nežnimi postopki pridelanih) maščob, kot so maslo, maslo ghee, kokosova maščoba, olivno olje, olja omega 3 itn. Dobre maščobe bodo na različne načine podprle otrokove obrambne moči. Npr. znano je, da konopljino, laneno, ribje olje, krilovo olje … zaradi maščobnih kislin omega 3 zavira vnetja v telesu. Z njim lahko uspešno pomagamo tudi otrokom z motnjami obnašanja in počutja. Tudi maslo, zaradi butirične maščobne kisline, učinkuje protivnetno. Dokazano tudi celi poškodovano sluznico črevesja, kar je dobrodošlo ob sindromu prepustnega črevesja, pogosti težavi otrok z motnjo obnašanja in počutja. Prav tako je koristna kokosova maščoba, saj je znano, da vsebuje lavrinsko maščobno kislino, ki učinkuje proti glivicam, bakterijam, virusom ter tako podpira zaradi cepiv pogosto oslabljen imunski sitem otroka. Nasičene maščobe (kakršno je denimo ekomaslo) pa so še bogat vir antioksidantov – vitaminov A in E, ter za imunski sitem pomembnega vitamina D. Olivno olje zaradi oleinske maščobne kisline podpira antioksidativne moči telesa in tako zmanjša poškodbe, ki jih povzročajo prosti radikali (tudi po prejemu cepiv).
Redno krepite otrokovo črevesno floro
Črevesno floro otroka je dobro krepiti oziroma za njeno ravnovesje redno skrbeti od spočetja. V črevesju je namreč več kot 70 odstotkov imunskega sistema. Zdrava črevesna flora zato omogoča tudi zdrav razvoj in delovanje imunskega sistema. Če je črevesna flora uravnovešena, bo telo lažje preneslo tudi obremenitev s cepivi.
Otrokovo črevesno floro po rojstvu krepimo z dojenjem, kasneje pa s privajanjem na pravo (čim manj industrijsko predelano), ekološko hrano, ki podpira rast koristnih mlečnokislinskih mikrobov. Črevesno floro npr. krepijo prebiotiki, kot so sirotka, kisava, druga mlečnokislinsko fermentirana hrana ter med drugim živila z obiljem vlaknin. Dodatna pomoč za poškodovano črevesno floro (npr. zaradi antibiotikov, črevesnih viroz, cepiv …) pa so tudi probiotiki. Najdemo jih v kefirju, probiotičnih jogurtih …, še močnejše pa v obliki kapljic, kapsul, ampul, praškov. Krepka črevesna flora ne le omogoča prebavo hrane in vsrkavanje vitalnih snovi, nujnih za dobro delovanje telesne obrambe, temveč tudi nevtralizira številne strupe (tudi tiste iz cepiv) že v črevesju.
Odpravite prepustnost črevesne sluznice
Če se stanje ne popravi, lahko črevesje postane prepustno. Skozi prepustno črevo pa v telo brez nadzora vstopajo neprebavljeni delci hrane, bakterije, virusi, strupi in druge snovi. To močno obremeni telesno obrambo. Če nekontroliran vdor vseh teh snovi iz črevesja v telo traja predolgo, lahko to oslabi tudi krvno možgansko zaščito in se zaradi vdora strupov v možgane pojavijo še zgoraj omenjene težave. Še več, nevrologinja je prepričana, da je zelo nevarno s cepivi obremenjevati otroke, ki imajo močno porušeno črevesno floro in poškodovano sluznico črevesja. Pri njih namreč lahko cepivo z vsemi svojimi sestavinami »zlomi« otrokov obrambni sistem in izzove hujše obolenje, npr. avtizem. Več o tem v njeni knjigi GAPS- Gut and Pschology Syndrome.
Nevtralizirajte strupe
Če bo otrok prejel cepivo po žlički, mu lahko nekatere strupe v cepivu pomagate nevtralizirati že v črevesju. Sadne vlaknine jagod so npr. dobro »lepilo«, ki lovi živo srebro v prebavnem traktu. Dobre vlaknine, ki blokirajo živo srebro, so tudi agrumi, jabolka in hruške. Še več živega srebra je sposobna blokirati čista klorela, ki raste v notranjem okolju, kamor strupi nimajo dostopa. Seveda nevtralizira tudi druge strupe. Pri nevtralizaciji živega srebra pa so koristni tudi proteini konoplje in arašidovo maslo!
Kadar se telo bori z obilico strupov v telesu, ne gre zanemariti tudi blagodejnega učinka vnašanja velikih količin vitamina C (askorbinske kisline) v vensko ožilje ali mišice. Naj spomnimo, da so že davno tega z visokimi odmerki askorbinske kisline (sintezne različice vitamina C) popolnoma ozdravili na tisoče ljudi, okuženih s poliovirusom (virusom otroške paralize). Visoki odmerki askorbinske kisline v žilo pa so npr. rešili tudi življenje številnih otrok ali odraslih, okuženih z bakterijo tetanusa in njenimi strupi. Kljub tem in številnim drugim dobrodejnim lastnostim visokih odmerkov askorbinske kisline konvencionalna medicina teh metod uničevanja strupov v telesu še vedno ne priznava. Več o tem si lahko preberete v knjigi Otroštvo brez cepiv avtorice Wendy Ldall. Ker se potreba po večjih odmerkih vitamina C lahko pojavi tudi ob hudem dolgotrajnem pomanjkanju uživanja naravnega vitamina C, je dobro paziti, da ga otroku ne primanjkuje. Vsak dan mu ga lahko ponudimo z živili, ki ga vsebujejo veliko. Za močnejšo podporo ob večjih obremenitvah telesa, kot je tudi cepljenje, pa lahko naravni vitamin C otroku ponudimo tudi v koncentrirani obliki – s sokom rakitovca, aronije, s kapsulami sadeža camu camu, žvečljivimi tabletami s karibsko češnjo itn.
Še mnogo drugih nasvetov najdete v reviji Zarja št. 4, 26. 1. 2016