Tisti vonj, ki ga je tako prijetno zavohati, ko stopiš v domač prostor. Ob njem se vzbudi spomin na čas, ko so bili prav medenjaki ena najpogostejših sladic in so dajali praznični občutek.
Največkrat so bili medeni kolači okrogli ali oglati, lepši pa tisti, narejeni z modelčki, odtisnjenimi v testo. »Druga različica se oblikuje z vtiskovanjem gostega medenega testa v lesene modele in z ročnim oblikovanjem: izdelovalci oblikujejo okraske, nitke in druge oblike, ki jih polagajo na osnovno formo, od srca do človeških oblik, zvezde … Največ medenjakov te vrste se je včasih prodajalo v medičarskih in svečarskih delavnicah ter na raznih sejmih. To je bila neke vrste ulična hrana preteklosti,« jih je opisal etnolog dr. Janez Bogataj.
Nova priložnost za ustvarjalce
Čebelarska zveza Slovenije in revija Jana razpisujeta tečaj za izdelavo medenjakov. Njegov namen je, da se čim celoviteje predstavijo tradicionalni medenjaki, obenem pa spodbudijo inovativne metode priprave in oblikovanja, ki se z osnovo za medenjake združijo na čim izvirnejši, seveda tudi okusnejši in zanimivejši način. »V prihodnje bi morali doseči prav to, da bi združili moči poznavalci medenjakov in oblikovalci. Tako bi lahko naredili kakovosten korak naprej,« je ob lanskem uspešnem natečaju menil dr. Janez Bogataj.
Tekmovanje se začenja, tu je natečaj!
Ustvarjalci medenjakov bodo lahko sodelovali v treh kategorijah: klasični ali tradicionalni medenjaki, medenjaki z dodatki začimb, zelišč in drugih naravnih sestavin ter nadevani medenjaki.
Pr izdelavi so pomembni uporaba naravnih surovin in živil, neoporečnost za zdravje, neuporaba konzervansov in drugih škodljivih snovi. Zaželeno je tudi poimenovanje izdelkov z izvirnimi imeni, ki bodo v prihodnje lahko pomembna za oblikovanje tržnih znamk. Medenjake bo vrednotila in ocenila strokovna žirija.
Rok za oddajo natečajnih izdelkov je 19. 11. 2014.
Vse podrobnosti razpisa, skupaj s prijavnico, roki in načinom za oddajo natečajnih izdelkov, so objavljene na spletni strani Čebelarske zveze Slovenije: www.czs.si
Uživajte v pripravi medenjakov
Pobrskajte za recepti ali sestavite nove, naredite načrt, obiščite čebelarja in si zagotovite dober med, morda skočite še k mlinarju po dobro moko, poiščite druge sestavine, nato pa mešajte, gnetite, tehtajte, dodajajte, uporabite občutek in izkušnje. Nato se zaprite v kuhinjo, kjer vas nihče ne bo motil, oblikujte in valjajte, pecite in okušajte. Postopek lahko večkrat ponovite, dokler ne boste prepričani, da so ravno vaši medenjaki najboljši v naši deželi ali kar na vsem planetu. Nato sledi le še majhna podrobnost: pravočasno se prijavite na natečaj.
Še zadnje navodilo: pri izdelavi medenjakov uživajte! To naj bo glavni namen tistih, ki medenjake ustvarjajo, in tistih, ki jih pojedo.