Alter

Zdravilna magija naših prepričanj

Jure Aleksič
16. 12. 2019, 22.00
Deli članek:

Letos jeseni so v Zagrebu gostili moža po imenu Bruce Lipton, ki je dobro znan tudi v naših naprednih krogih. Celični biolog in pionir epigenetike je postal v drugi polovici kariere morda celo največja superzvezda globalne alternativne medicine. In sicer po tem, ko je v uspešnici Biologija prepričanj postavil temelje doktrine, ki jo je poimenoval nova biologija. Dr. Lipton je vmes sicer postal taka superzvezda, da se na njegovem zagrebškem seminarju žal ni našlo prostora tudi za nas. A ker opažamo, da o teh rečeh čedalje intenzivneje razmišlja čedalje več ljudi, gotovo ne bo odveč, če njegova osnovna učenja predstavimo tudi na naših straneh.

Zarja Jana
Bruce Lipton

Naši geni niso naša usoda! Kdor proučuje mehanizme celične evolucije, slej ko prej opazi sila zanimivo reč. In sicer da naše male gradnike upravlja nepojmljiva inteligenca, ki ji preprosto še ne znamo najti nosilca. Celice, ki jih je dr. Lipton gojil v laboratoriju, so se aktivno umikale toksinom in gravitirale proti hranilnim snovem, ki jih je dovajal v epruveto. Tudi poskusi drugih raziskovalcev so pokazali, da celice iščejo okolja, ki so naklonjena njihovemu preživetju, in se izogibajo strupenim ali kako drugače sovražnim okoljem.

Znanstveniki so to potrdili spet in spet – tako na posameznih celicah kot tudi na kompleksnejših organizmih. Nobelovec Howard Temin je že v šestdesetih dokazal, da lahko človeška RNK na novo napiše DNK. A kaj vse to dejansko pomeni? Nič drugega kot to, da naši geni niso naša usoda! Oziroma da lahko gene določa okolje in ne nujno vedno samo obratno, kot se je dolgo verjelo oziroma se v nazadnjaških krogih verjame še danes.

Dogma, da geni določajo vse – da je DNK nesporen despot naših življenj – je torej na srečo res samo to: dogma.

Toliko genov kot črv. Če bi bilo vse skupaj tako preprosto, kot so dolgo zatrjevali zagovorniki totalnega primata genov, bi imeli kompleksnejši organizmi ustrezno več genov kot primitivnejši. Pa ni tako!

Znanstveniki slovitega mednarodnega Projekta genom, ki se je nameril do potankosti mapirati človekovo genetsko matrico, so recimo pričakovali, da bodo zabeležili vsaj 140.000 genov. Na koncu so jih našli približno 25.000. Zdaj pa pozor: primitivni črviček vrste Caenoharbditis premore vsega skupaj samo 969 celic, a obnašanje teh celic dirigira kar 24.000 genov. Da je uganka še popolnejša, jih ima neprimerno kompleksnejša vinska mušica kar 9000 manj.

Kot je zapisal eden vodilnih svetovnih genetikov, nobelovec David Baltimore: »Razen če človeški genom tvori še cel kup drugih genov, ki so našim računalnikom nevidni, potem od črvov vsekakor nismo kompleksnejši zato, ker bi imeli več genov.«

Prilagodimo genski načrt! Celični biologi torej že dolgo vedo, da je treba pri vsaki disfunkciji celice razloge iskati v njenem okolju, ne v celici. Ljudje pa nismo nič drugega kot skupki celic. Torej sodelovalna skupnost okrog petdesetih trilijonov enoceličnih organizmov, ki so razvili strategije sodelovanja za skupno preživetje.

Na teh temeljih je Lipton torej postavil svojo ambiciozno poimenovano novo biologijo. »Teorija, da nas skoraj v celoti nadzirajo lastni geni, je ne samo napačna,« je zapisal, »temveč je človeški vrsti povzročila tudi veliko škode. Spremenila nas je v žrtve, ko smo pa v resnici soustvarjalci lastne življenjske situacije. Geni so samo gradbeni načrt. Mi pa smo arhitekti, ki lahko prilagodijo načrt – in ga po potrebi celo na novo napišemo.«

Kaj je zacementirano v podzavesti? Ključna metoda za doseganje zgoraj navedenega cilja je po Liptonu sprememba naših dolgoročnih prepričanj. Ta naj bi bila dolgoročno glavni določevalci okolja, v katerem ali brstijo ali venejo naše celice.

Kot mnogi še predobro vejo, pa žal ni tako preprosto, da bi v glavi pač dva meseca skupaj ponavljali: Vsak dan na vseh področjih vse bolj napredujem! Pa če želi naša zavest temu še tako srčno verjeti, želja pogosto ne bo dovolj, da bi prepričala tudi podzavest.

Dr. Lipton rad navede oceno, da je zmožen naš podzavestni um sprocesirati 20.000.000 signalov iz okolja na sekundo, medtem ko jih naš dobri stari zavestni um zmore komaj 40. Če nas zanimajo gole nevrološke zmogljivosti procesiranja, je podzavest proti zavesti torej kot letalonosilka proti mravlji.

Več v reviji Zarja Jana št. 51, 17. 12. 2019

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno