Alter

Moja neverjetna pot do zdravja

Marija Šelek
26. 2. 2019, 06.00
Deli članek:

Po dveh hudih diagnozah, ena od njiju je bila smrtna, strahu, šoku in pogumnih odločitvah danes pred mano stoji vedra in optimistična malo manj kot sedemdesetletnica – zdrava in brez zdravil, zahvaljujoč knjigi dveh ruskih zdravnikov, J. S. Nikolajeva in E. I. Nilova, z naslovom Gladovanje radi zdravlja (Stradanje zaradi zdravja). Na njeno mizo jo je pred 38 leti postavil fizik Marjan Pengov (oče kantavtorja Tomaža Pengova) in Melani Pan je prepričana, da ji je preobrnila življenje. »Spoznala sem, da je toliko poti do zdravja, kolikor je ljudi. Vsi imamo moč ozdravitve v sebi, samo prepoznati jo je treba – to pomeni upati si, verjeti vase in v pot, ki si jo izbral.«

Jaka Koren
"Če bi o postu govorila pred 27 leti, bi me strpali v norišnico."

Ruska zdravnika opisujeta številne primere in pričevanja o stradanju oziroma postu kot terapevtski metodi, imenujeta jo notranja operacija brez noža, še posebej pa so zanimivi opisi zdravnika psihiatra, ki je post v Rusiji pod okriljem institucije in z odobravanjem dveh uglednih akademikov preskušal na psihičnih bolnikih ter bil zelo uspešen.

Melani, sicer gurmanka in zavzeta ljubiteljska kuharica, se je prvič lotila postenja leta 1981, iz radovednosti, da vidi, koliko zmore njen um. Zmogla je. »Med postenjem sem gospodinjila, hodila v službo, kuhala za družino, se ukvarjala s hobiji in nihče ni vedel, da se postim. Post sem prekinila 17. dan zaradi očimove smrti.«

Potem je čez štiri leta s carskim rezom rodila tretjega otroka, zgodil se je Černobil in začele so se hude težave s ščitnico. Na endokrinološki kliniki je iskala pot do zdravja, takrat so ščitnico s takimi težavami operirali, ona pa posega ni dovolila. Ni si predstavljala, da bi bila vse življenje obsojena na zdravila. »Ko sem zdravnika vprašala, zakaj se mi je oglasila ščitnica, mi je odgovoril, da za toliko preiskav nimam dovolj denarja. Na nesramen odgovor sem se odzvala impulzivno in v balkanskem stilu. Šla sem po mnenje k drugemu zdravniku v Maribor, se ulegla na njegovo mizo, in ko je z rokami šel čez moje telo, je izjavil, vi pa nimate težav s ščitnico. Kaj mi pa je, sem vprašala. Povabil me je v svojo ordinacijo v Gradec, poleg uradne medicinske izobrazbe je zdravil tudi z drugimi metodami, saj je imel nekaj, lahko bi rekli nadnaravnih sposobnosti. Ker pa je hotel, da pridem k njemu v avstrijsko ordinacijo, sem mu zabrusila: 'Če vam dinarji niso dovolj, me pa v Gradec ne bo!' In sem se na klopci pred bolnico milo zjokala in zelo sočno preklinjala.«

Jok, prošnja in odločitev. Kot mlada mamica na robu zdravja je spakirala kovčke in se z otroki odpravila na morje, v Pulj. Tam ji je neki dan prijateljica odpeljala otroke na plažo, Melani pa je obsedela pred počitniško prikolico in se znova zjokala. »Začela sem prositi višjo silo, se pogovarjati in spraševati: kaj sem naredila na tem svetu, da sem tako bolna?!« Ob tem se ji še danes zasolzijo oči. Takih čustvenih in odločilnih trenutkov človek ne more pozabiti. »Pol ure sem jokala in pol ure 'prejemala' odgovore. Po pol ure sem se odločila, da nisem več bolna, sklenila vreči zdravila v smeti in nikoli več obiskati klinike. Ščitnica se je postopoma umirila, pozdravila sem se in prvič srečala s svojo lastno energijo, z vedenjem, da se lahko pozdraviš – s svojo odločitvijo in prošnjo neki sili.« Ko pripomnim, da si sama tega ne bi upala, odgovori: »Ko si v taki hudi stiski, se odzoveš drugače. In naj ob tem, da sem se zaupala višji sili, pripomnim, da sem zrasla v socializmu in ne hodim v cerkev.«

Po zdravje na Švedsko. Knjiga o postu pa je v njej še vedno odmevala, v njej je prebrala, da v Rusiji, Nemčiji, Švici in na Švedskem obstajajo klinike, na katerih izvajajo programe s postom. Presodila je, da bo zanjo 23 dni postenja, kot ga organizirajo in zakonsko dovoljujejo na Švedskem (leta 1991, op. a.), ravno prav. Tako je plačala zdravilišče na Švedskem in se po devetih mesecih čakanja na prosto mesto ter plačilu vnaprej odpravila v zdravilišče 450 km severno od Stockholma. Z letalsko vozovnico vred jo je mesec in pol bivanja na Švedskem stal takratnih 5000 nemških mark. »To je bila investicija v moje zdravje. Če bi šla takrat v katero izmed slovenskih zdravilišč in jim dejala, da bi se rada postila, bi me verjetno strpali v norišnico. Organizirala sem, da je za otroke skrbela moja mama, jaz pa sem se umaknila iz vsakdanjega življenja in se posvetila svojemu zdravju. Čeprav november oziroma december nista najprimernejša meseca za post, sem šla.«

Več v Zarji, št. 9, 26. 2. 2019

Jaka Koren
Melani Pan

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno