
Avtomobili otežujejo viničarjevo delo
Člani Turističnega društva Destrnik so na klancu pred občinsko stavbo v Janežovskem Vrhu leta 2019 kot prvi v Sloveniji s 70 trsi vnukinje najstarejše trte na svetu zasadili občinski vinograd.
Člani Turističnega društva Destrnik so na klancu pred občinsko stavbo v Janežovskem Vrhu leta 2019 kot prvi v Sloveniji s 70 trsi vnukinje najstarejše trte na svetu zasadili občinski vinograd.
Po zadnjih podatkih je v Sloveniji registriranih 263 socialnih podjetij, od tega 60 v podravski regiji. Čeprav imajo v imenu besedo »socialno«, to ne pomeni, da živijo izključno na račun državnih podpor, temveč je osnovna razlika med klasičnim in socialnim podjetjem, da slednje ni ustanovljeno z namenom pridobivanja dobička. Med bolj znanimi na ptujsko-ormoškem območju je zagotovo Center ponovne uporabe Ormož, ki ima več poslovnih enot. Med podjetnejšimi je tudi Eko Prlekija pod taktirko Urške Hojnik in Boštjana Kosca.
Na območju Občine Gorišnica so se gasilci borili z ognjenimi zublji.
Župan občine Juršinci Robert Horvat je že nekajkrat poudaril, da bodo prioriteta naslednjega proračuna vlaganja v osnovno šolo. Zaradi zamakanja morajo popraviti streho, ob tem pa se še vedno odločajo, ali iti z investicijo sočasno v gradnjo dodatnih učilnic ali pa ostati samo pri strehi.
V blokovskem naselju Kidričevo so se zelo razveselili novih igral, ki jih je uredila občina.
Za plače javnih uslužbencev bo Mestna občina Ptuj v naslednjem letu namenila skoraj devet milijonov evrov. Ob skupno 30-milijonskem proračunu je to izjemno velik delež in predstavlja skoraj tretjino vsega razpoložljivega denarja. Vsak dogovor države s sindikati, podražitev storitev institucionalnega varstva, vrtca, pa tudi dodatno zaposlovanje se odraža na občinskih proračunih in nižanju deleža sredstev, namenjenega investicijam.
Med delodajalci, ki nujno potrebujejo dodatno delovno silo, je tudi ptujski dom upokojencev. Enoto v Žabjaku bodo lahko zapolnjevali glede na to, kako uspešni bodo pri pridobivanju kadra. Tega so iskali tudi v Bosni in Hercegovini, v kratkem bodo zaposlili sedem novih sodelavk, dogovarjajo se še z dvajsetimi. Na pomoč jim je priskočilo tudi podjetje Špedicija Goya. Kar nekaj težav pa imajo z iskanjem stanovanjskih kapacitet, ki so v mestu zelo omejene.
Martinovo jutro se zaradi dežja resda ni začelo najbolje, a je kmalu posijalo sonce in s prijetno toplimi žarki za november obiskovalce dobesedno vabilo, da se udeležijo katere od prireditev.
Za Štajerce je martinovanje prav poseben praznik. Tudi letos so ga na Ptuju obeležili pestro in svečano. Hkrati je to čas malega fašenka, ko dolžnost za dve leti prevzame novi princ ptujskega karnevala. V soboto, 11. novembra, je kot 19. princ zaprisegel Francesco Guffante, mestni sodnik, Marko Šamperl.
V cerkvi sv. Jurija je že tradicionalno 3. novembra, na praznik ptujskega škofa in mučenca sv. Viktorina, ki je bil prvi razlagalec svetopisemske knjige v latinskem jeziku, potekala slovesna maša.
Člani in članice Občinskega odbora Rdečega križa (OO RK) Gorišnica so se tudi letos dokazali s svojo požrtvovalnostjo in pomočjo. Vključili so se v akcijo Drobtinica, aktivirali pa so se tudi po poplavah, ki so prizadele gorišniške obdravske vasi.
V prvih jesenskih dneh letošnjega leta se je upokojila Liljana Klemenčič, višja knjižničarska referentka, vodja mladinskega oddelka Knjižnice Ivana Potrča Ptuj, naša in vaša pravljičarka, mama Bralne značke za odrasle. Vedno znova poudarja, da je branje najboljša telovadba za možgane.
V KPC Majšperk je sredi oktobra potekal drugi celovečerni plesni koncert FD Rožmarin Dolena. Predstavile so štiri folklorne skupine, ki so zbrane popeljale v svet ljudskega plesa, glasbe, petja in starih šeg.
V oktobru, mesecu požarne varnosti, je na Radiu Ptuj od 21. do 31. oktobra, v sodelovanju s pokroviteljem, podjetjem Novatel iz Celja, potekala akcija izbora naj gasilke Spodnjega Podravja. Poslušalci in gasilska društva so radijcem pomagali najti najzaslužnejšo, najbolj požrtvovalno gasilko tega območja. Zmagovalka, naj gasilka Spodnjega Podravja, je postala Sabina Plohl, za nagrado pa je prejela visoko zmogljiv pametni telefon Blackview, prilagojen potrebam gasilcev, ki ga podarja podjetje Novatel.
Po smrti dolgoletnega direktorja Lokalne energetske agenture (LEA) Spodnje Podravje je bil prejšnji teden objavljen razpis za prosto delovno mesto. Časa za prijavo je zelo malo, določen je le osemdnevni rok, ki se izteče danes danes, 11. novembra. Interes za vodenje tega zavoda naj bi bil precejšen.
Nejca Zagerja iz Trbiža pri Ljubnem od Savinji smo prvič obiskali dan po avgustovski poplavi. Takrat je življenje njegove družine obtičalo pod večmetrskimi kupi gramoza. Po več mesecih na dobesedno opustošenem zemljišču še vedno neuspešno čaka na usmeritve in pomoč države. Kot mu že nekaj časa obljubljajo pristojni, naj bi bilo vse drugače po sprejetju ustreznih zakonskih podlag. A mlad Zgornjesavinjčan se je odločil, da do takrat ne bo sedel križem rok. Pri tem so mu na pomoč priskočili člani Rotary kluba Ptuj. Njihov predsednik Miran Golub je Nejcu dan pred njegovim 29. rojstnim dnevom izročil bon v vrednosti malo manj kot 11 tisoč evrov, zaradi česar bo novi začetek mlade družine s tremi otroki zagotovo lažji.
Kdo je Gašper Bedenčič, mož iz ozadja gradbenih poslov v Sloveniji, ki je za posredovanje pri upravi Darsa zahteval pet odstotkov provizije?
Na podeželju so vse pogostejše dileme, ali dati prednost bivanju v naravi, brez vpliva kmetijske dejavnosti, smradu in hrupa, ali pa spodbujati kmetovalce, da dejavnost širijo oziroma nadgrajujejo. Slovensko podeželje se po eni strani vedno bolj urbanizira, po drugi pa družinske kmetije postajajo podjetja z intenzivno živo proizvodnjo. Majhne kmetije, kot so prevladovale na podeželju nekoč, so daleč premajhne za potrebe sodobnega časa. Da so kmetje lahko konkurenčni, morajo poslovati „na veliko“. Farme s kapaciteto 200 ali 300 glav prašičev že dolgo nihče več ne gradi, ker bi to bilo z vidika gospodarjenja nesmiselno in nerentabilno. Ekonomika poslovanja zahteva maso, drugače enostavno ne gre, če želi biti kmet – podjetnik v koraku s časom. Ker ljudje vedno bolj cenijo podeželje, predvsem odmaknjenost od betona, hrupa in gneče, ki prevladajo v mestih, se številni mladi odločajo za življenje na vaseh. Razumeti je oboje, kmeta, ki se je zaradi ekonomike poslovanja primoran širiti, ter družine, ki si v okolici ne želijo smradu. Kako najti srednjo pot, da bi bili oboji zadovoljni?
Z naslednjim šolskim oz. študijskim letom 2024/25 bodo lahko dijaki in študentje sočasno prejemali Zoisovo in državno štipendijo. Po sedanjem zakonu o štipendiranju se namreč ti dve štipendiji izključujeta. To v praksi pomeni, da so se morali mladi, ki so bili upravičeni do obeh štipendij, opredeliti, katero bodo prejemali in katere ne.
Nedavno je bila glavni razlog za podražitve elektrika, zdaj je to inflacija. Divjanju cen od osnovnih življenjskih dobrin, kot so pitna voda, oskrba z električno energijo, živila, do avtomobilov, luksuznih dobrin in nepremičnin ni videti konca. Vsako leto se najde dejavnik, ki cene požene v zrak. Žal na drugi strani v marsikateri dejavnosti plače dvigu cen in inflaciji ne sledijo.