Če jih ne dobimo dovolj iz hrane, nas mučijo krči, predvsem ponoči oziroma v mirovanju, denimo med vožnjo z avtomobilom. Krče bo odpravila prehrana, s katero se bomo znebili tudi nekaj kilogramov, kajti lažje ko mišice opravljajo delo, več kalorij porabimo. Nekateri od nasvetov so zelo uporabni tudi pri sindromu nemirnih nog, neprijetnem občutku, ki se pojavlja ravno med spanjem ter na potovanjih in se ga je mogoče znebiti že z nekajminutnim gibanjem.
Zdravilni jedilnik
Hrana naj bo bogata s kalcijem, kalijem in magnezijem. Našteti minerali v pravih razmerjih pomagajo mišicam pri krčenju in sproščanju, zato blažijo krče, ki se pojavijo zaradi neravnovesja elektrolitov. Še posebno pomemben je magnezij, saj se mišica brez njega po krčenju ne more sprostiti. Če jemljete beta blokatorje za znižanje krvnega tlaka, vprašajte zdravnika, ali zdravila izčrpavajo zaloge kalija. Raven kalija in magnezija znižujejo tudi diuretiki.
Kalcij, kalij in magnezij
Zaloge kalcija boste dopolnili s tremi ali štirimi obroki nemastnih izdelkov ali drugih živil, ki vsebujejo veliko tega minerala, na primer zelenega ohrovta in druge listnate zelenjave, konzerviranega lososa s kostmi in pomarančnega soka z dodanim kalcijem. Kalij si boste priskrbeli z vsakodnevnimi obroki avokada, krompirja, belega fižola, jogurta, paradižnika ali paradižnikovega soka, melone in banan. Magnezij si lahko zagotovite s stročnicami, morsko hrano, oreščki, polnozrnatimi živili, zeleno listnato zelenjavo in čokolado. Kozarec ali dva z magnezijem obogatene mineralne vode je prav tako odlično poživilo že zavoljo redne, lahke prebave.
Prehranska dopolnila
Tajvanska raziskava je pokazala, da so dopolnila B-kompleksa pomagala starejšim prostovoljcem s krči v nogah, če so jih jemali vsaj tri mesece. Vitamin B12 je še posebno pomemben za prenos živčnih impulzov. Prostovoljci v študiji so jemali po 50 mg vitamina B1 oziroma tiamina, 5 mg vitamina B2 (riboflavin), 30 mg vitamina B6 in 250 enot vitamina B12.
Dopolnila z magnezijem koristijo prav vsem, saj ga s hrano ne dobimo dovolj. Odmerek od 100 do 400 miligramov na dan nadomesti pomanjkanje tega minerala na jedilniku.
Folna kislina
Zelo pogosto je za krče v nogah krivo pomanjkanje folatov. Krči se redkeje pojavijo pri ženskah, ki jemljejo dopolnila s folno kislino za nosečnice. Nosečnicam, ki imajo krče, pa pomaga prav terapija s folno kislino. O jemanju teh dopolnil se posvetujte z zdravnikom, saj lahko prikrijejo pomanjkanje vitamina B12. Privoščite si od 400 do 800 enot dnevno.
Vitamin E
Več študij je dokazalo, da vitamin E prispeva k lajšanju krčev v nogah, a je od vsakega posameznika odvisno, kolikšen odmerek bo učinkovit. Trideset enot je količina, ki je običajna za multivitaminske tablete. Odmerki, večji od 1200 enot, pa lahko povzročijo motnje vida, vrtoglavico in glavobol.
Slabokrvnost
Pomanjkanje železa v krvi lahko povzroči krče in je zlasti pogosto pri ženskah in starejših ljudeh. Povzroča tudi sindrom nemirnih nog. Za ženske, mlajše od 50 let, zdravniki priporočajo 18 miligramov železa dnevno. Takšna količina je tudi v multivitaminskih tabletah. Moški pa naj dopolnil raje ne jemljejo oziroma le, če jim jih predpiše zdravnik. In še, preveč železa povzroča zapeko, zato jejte veliko vlaknin in spijte vsaj dva litra vode dnevno.