Redkev spada med zelo stare kulturne rastline in že od nekdaj velja za zelo cenjeno živilo. Uvrščamo jo v družino križnic, kot zelje, cvetačo in brokoli. Vsebuje veliko kalija, ki ugodno vpliva na delovanje ledvic. Prav tako redkvica pospešuje izločanje škodljivih snovi in v telesu deluje kot blag diuretik. Izjemno cenjena je zaradi eteričnih olj in žveplovih spojin, ki imajo čistilno in protivnetno delovanje, pripisujejo pa ji celo varovalni učinek pred nekaterimi vrstami raka. V redkvici najdemo tudi vitamin C, kalcij, fosfor, železo in natrij.
Nepogrešljiva prehranska poslastica
Kot že omenjeno, je redkvica nepogrešljiva v spomladanskih solatah, pa tudi kot samostojna jed, zgolj z nekaj soli je odlična. Strokovnjaki sicer svetujejo, da je priporočljivo zaradi lažje prebavljivosti redkvico drobno naribati ali narezati na tanke lističe. Tako pripravljeno lahko dodamo tudi v prikuhe, priloge ali pa z njo gratiniramo zelenjavne jedi. Iz redkvic lahko pripravimo tudi juhe ali jo nežno popečemo, nato pokapljamo z nekaj limoninega soka ali balzamičnega kisa in dodamo kot kulinarično specialiteto pečenkam ali mesu na žaru.
Zdravi prebavila, dihala in sečila
Redkev bi sicer lahko umestili med zdravilne rastline, saj ji v ljudskem zdravilstvu pripisujejo številne zdravilne lastnosti. Nepogrešljiva je pri ljudeh, ki imajo težave z leno prebavo, saj jo bo hitro vrnila v stare dobre tirnice. Izboljšala bo tek, prav tako razkužila sluznico želodca in črevesja. Odlična je pri težavah z zaprtostjo, blagodejno deluje na sluznico dihal in redčenje sluzi v času prehlada. V odlično pomoč je tudi pri močnejšem kašlju, bronhitisu ali astmi. Kot že omenjeno, blagodejno deluje na jetra, številni pa jo priporočajo celo pri revmatičnih obolenjih.