Bil je 23. februar, ko je po navedbah časnika El Pais Fernando Simon, direktor koordinacijskega centra za krizne razmere, ki deluje v okviru španskega ministrstva za zdravje, dejal, da »virusa v Španiji še ni, bolezen pa se niti ne širi niti trenutno nimamo nobenega primera okužbe.« Glede na študijo, ki je bila sicer objavljena v odprti podatkovni zbirki in ni bila podvržena podrobnemu pregledu drugih znanstvenikov, vse kaže, da se je v tistem obdobju novi koronavirus že nezadržno širil po državi.
Kot navajajo španski genetiki z raziskovalnega inštituta Carlos III Health Institute v Madridu, ko virus enkrat okuži celico, denimo v grlu, se lahko začne bliskovito širjenje. V zgolj 24 urah se lahko razmnoži do 100.000 krat, vsaka nova kopija pa vsebuje manjše napake, ki jih »podedujejo« naslednje kopije. Preko teh napak v dednem zapisu lahko genetiki rekonstruirajo zgodovino posameznega virusa. Znanstveniki v Madridu so analizirali 28 genomov virusa, ki kroži po Španiji, sled pa jih ni privedla do posameznega »nultega pacienta,« temveč je potrdila domneve, da je virus v državo prineslo več bolnikov, ki so se februarja okužili v tujini.
»Nulti pacient ne obstaja«
Ekipa pod vodstvom strokovnjaka s področja bioinformatike Francisca Dieza je poleg lastnih analiz genomov virusa v Španiji proučila tudi skoraj 1600 celotnih genomov virusa, ki so jih do konca marca sekvencirali znanstveniki po svetu. Ugotovili so, da 28 »španskih« genomov pripada trem glavnim skupinam oziroma družinam sars-cov-2, ki se širijo po svetu. Izsledki študije kažejo, da je novi koronavirus iz ene od teh družin v Španiji krožil že v dnevih okoli 14. februarja, virus iz druge družine pa v dnevih okoli 18. februarja. »Ko je epidemija že tako razširjena, ni nultega pacienta,« pa je dejal virolog Jose Alcami, ki je izvedbo študije nadziral. Genetik Fernando Gonzalez Candelas iz fundacije Fisabio, ki je s svojo ekipo 17. marca sekvenciral prve tri genome virusa v Španiji, doslej pa so jih sekvencirali že več kot 100, pa je pojasnil, da njihovi trenutni podatki kažejo, da je virus v Španijo prispel z najmanj 15 bolniki. Nekaj podobnega se je zgodilo v ZDA in na Islandiji, še poroča El Pais. »Nulti pacient ne obstaja,« je dejal.
Sevi so si podobni
Diez je pojasnil še, da so si vsi virusi »v osnovi zelo podobni« in jih loči le nekaj mutacij, kar da je na nek način dobra novica. Eksperimentalna cepiva, ki jih v tem času razvijajo po svetu, temeljijo na trenutnem genskem zapisu virusa. Visoka stopnja mutacije, torej pogostost novih mutacij v organizmu v daljšem obdobju, bi namreč lahko povsem izničila učinkovitost prvih cepiv. »Stopnja mutacije pri sars-cov-2 je tisočkrat počasnejša kot pri virusih gripe in HIV. Načeloma je to dobra novica,« pa je dodal Fernando Gonzalez Candelas.