CENJENE ŽE OD NEKDAJ

Brinove jagode so zakladnica zdravja

Z.F.
17. 11. 2019, 11.00
Deli članek:

Ste vedeli, da so jih stari Grki uporabljali v medicinske namene, še preden se je začela njihova uporaba v kulinariki? Verjeli so, da povečujejo telesno vzdržljivost, kar pa ni povsem iz trte izvito.

Dreamstime
Brinove jagode obirajo od konca septembra do prvih dni v novembru. Sušimo jih v temnih in toplih prostorih, a nikoli na peči ali v sušilniku za sadje.

Danes brinove jagode uporabljamo predvsem kot začimbo, najpogosteje v severnih in skandinavskih kuhinjah, sicer pa je brin v zadnjih letih zanimivejši predvsem zaradi povečanega povpraševanja po džinu, a o tem kdaj drugič. Brinove jagode uporabljajo tudi za številne kozmetične izdelke; šminke, maskare, balzame za lase, peneče in oljne kopeli.

Vir vitaminov in eteričnih olj

V drobnih brinovih jagodah najdemo bogastvo vitamina C in vitaminov B. Bogate so z različnimi smolami, eteričnimi olji, čreslovino, sladkorji, flavonoidi, pektinom, različnimi solmi, kislinami, kalcijem in še bi lahko naštevali. Imajo visoko hranilno moč, odlične diuretične lastnosti, nepogrešljive so pri težavah s prebavo, ugodno vplivajo na dihala in so priporočljive celo za diabetike. Brin oziroma brinove jagode so tako uporabne kot začimba, zdravilo in celo kot razkuževalno sredstvo.

Dreamstime
Brinove jagode v kulinariki uporabljamo predvsem pri pripravi divjačine, pečenk in rdečega mesa. Koristno za zdravje je tudi grizljanje jagod, a ne več kot pet na dan.

Naravni diuretik

Zeliščarji priporočajo uporabo brinovih jagod pri težavah z odvečno vodo, saj so odličen diuretik. Vsebujejo tudi številne zeliščne formule, ki so namenjene zdravljenju okužb mehurja, olje v njih pa povečuje stopnjo ledvične filtracije, s čimer se poveča pretok urina, kar pa prispeva k izpiranju bakterij in mehurja. Uživanje posušenih jagod poveča tudi volumen urina in preprečuje izgubo elektrolitov. Njihova velika prednost so tudi antiseptične lastnosti, ki odstranjujejo toksine iz telesa in spodbujajo telo pri boju proti okužbam. Pozitiven vpliv imajo na prebavo, saj povečujejo pretok prebavnih tekočin, zmanjšujejo napenjanje in želodčne krče. Primerne so tudi za lajšanje bolečin in vnetij, povezanih z revmo ali artritisom.

Dreamstime
Ne pozabite na zdravilen in krepilen brinov čaj, ki pomaga v času prehladov in je odličen diuretik.

V času prehladov

Številni zeliščarji brinove jagode priporočajo tudi v času prehladov, saj se z njihovim uživanjem uspešno bojujemo proti bakterijam, odgovornim za nastanek pljučnice. Pomagajo pri zdravljenju astme in gonoreje ter delujejo proti bakteriji Staphylococcus aureus, ki je odporna na antibiotike, z njo pa se najpogosteje okužimo v bolnišničnem okolju.