Vitamin C je vitamin, ki ga ne moremo zaužiti preveč, saj se, če ga ima telo dovolj, preprosto izloči z blatom ali urinom. Ker prihaja čas virusov in prehladov, je zato dobro, da svoje telo vnaprej okrepimo, najboljši način je seveda, da zaužijemo čim več svežega sadja in zelenjave (po možnosti čim več lokalno pridelanega, saj pridelki, ki prepotujejo polovico sveta in nato še nekaj časa čakajo v hladilnicah, preden se znajdejo na policah trgovin, medtem izgubijo že kar precej vitaminov), ena od možnosti pa so seveda tudi prehranski dodatki.
Koliko ga potrebujete in kje ga najdete
Priporočljivi dnevni odmerek vitamina C je 150 miligramov, a kot rečeno, ga ne moremo »predozirati«, zato ni težav, če ga zaužijemo več. Več ga lahko zaužijete tudi, kadar začutite, da se vas lotevata bolezen ali prehlad, ali če ste pod velikim stresom, večje količine so priporočene tudi za kadilce ali ljudi, ki se izrazito nezdravo prehranjujejo. Glede hrane, ki je bogata z vitaminom C, je že nekaj časa ovržen mit, da ga največ vsebuje limona. Med hrano, ki vsebuje največ vitamina C, spadajo paprike in čiliji, zelena listnata zelenjava, kivi, brokoli, jagode in maline, citrusi, paradižnik in grah. Namesto da popijete limonado, si torej raje pripravite solato, ki vsebuje veliko svežih paprik in zelene zelenjave, za sladico pa si privoščite kivi.
Le vitamin C ni dovolj!
Zavedati se moramo, da je ključ do zdravja telesa kombinacija zdrave prehrane in gibanja na svežem zraku, zato čim več časa preživite aktivno – toplo se oblecite in pojdite na dolg sprehod, dihajte svež (čeprav hladen) zrak, ukvarjajte se s športom in se poskusite čim bolj izogibati stresu. Le tako bo vaš organizem zares krepak in se bo sposoben boriti z vsemi tegobami, ki jih prinaša zima.
Lokalni pridelki
So boljša izbira kot uvoženi, saj sadje in zelenjava, ki prepotujeta polovico sveta in nato čakata nekaj časa v hladilnicah, preden se znajdeta na policah trgovin, medtem izgubita že kar precej vitaminov!
Vir C vitamina
Posezite po paprikah in čilijih, zeleni listnati zelenjavi, kiviju, brokoliju, jagodah in malinah, različnih citrusih, paradižniku in grahu.
Kamu kamu
Je sadež, ki raste v težko dostopnih poplavnih območjih perujskega amazonskega deževnega gozda. Sadeže posušijo in zmeljejo v prah, ki ga lahko dodate na primer v vodo ali jogurt.