V raziskavi na Danskem so v maskarah odkrili kemikalije, ki spadajo med hormonske motilce (EDC) in pogoste alergene. Kot pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije, je pri nas na voljo veliko maskar, ki so s kemijskega vidika neproblematične, torej je dodajanje neželenih kemikalij nepotrebno.
''Tudi če maskara vsebuje kemikalije, za katere je bolje, da jih ne bi bilo, so te v zelo majhnih količinah. Težava je v tem, da smo vsak dan izpostavljeni številnim (neželenim) kemikalijam, zato tudi majhne količine prispevajo k vsakodnevnemu koktajlu kemikalij, ki ga prejmemo. Za hormonske motilce denimo velja, da se učinki seštevajo; čeprav je njihova koncentracija v vsakem posameznem izdelku majhna in zato neproblematična, je lahko skupna dnevna količina EDC-kemikalij iz različnih virov prevelika.''
Neželene kemikalije v pregledanih maskarah
Če vam ljuba maskara vsebuje katero izmed naslednjih kemikalij, je nemara bolje, da posežete po bolj varni alternativi.
- Parabeni; propyl- in butylparaben spadata med hormonske motilce. Trenutno velja, da sta med parabeni varna ethyl- in methylparaben.- BHT (butylated hydroxytoluene); sumijo, da moti hormonski sistem.
- Cyclopentasiloxane; sumijo, da moti hormonski sistem, onesnažuje okolje.
- PTFE (polytetrafluoroethylene); vsebuje fluor, onesnažuje okolje.
- Chloroxylenol; alergen.
- Imidazolidinyl urea; alergen.
- Iodopropynyl butylcarbamate; alergen
- Dišave s seznama 26 najpogostejših alergenov; v maskarah so s tega seznama največkrat prisotne dišave benzyl alcohol, benzyl salicylate, cinnamyl alcohol, cinnamal, citral, eugenol, geraniol, d-Limonene, linalool, citronellol.
- Rastlinski ekstrakti, ki spadajo med alergene.
- Disodium EDTA, trisodium EDTA, tetrasodium EDTA (ethylenediaminetetraacetic acid); onesnaževalec okolja.