Kronični kašelj

Če kašljate šest tednov – k zdravniku!

Alenka Sivka / Zarja
18. 11. 2017, 14.11
Deli članek:

Prihaja tisti čas v letu, ko bomo začeli množično pokašljevati, si brisati mokre nosove in pihati v robčke. Za vas smo pri strokovnjakih poiskali nekaj nasvetov, recimo kdaj pri kašlju posumimo na težave z želodcem, ali je kri v izbljuvku vedno enako nevarna in ali nas mora skrbeti že po dveh ali treh tednih kašljanja, sploh pri otroku ...

Profimedia
Fotografija je simbolična

Kašelj je sicer normalen refleksno-obrambni mehanizem naših dihal. Z njim odstranjujemo tujke, ki nehote zaidejo v naše dihalne poti, in odvečno sluz. Bolezenski procesi v dihalnih poteh z draženjem tudi povzročajo kašelj. Vedno smo pozorni na trajanje in lastnosti kašlja, na čas, ko se pojavi, na primesi v izkašljanem izpljunku, kot sta gnoj in kri.

Novonastali ali akutni kašelj traja od dva do osem tednov

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Najpogostejši vzrok zanj so virusna vnetja zgornjih dihalnih poti ali običajen prehlad. Akutni kašelj se umiri in mine po ozdravitvi osnovnega vzroka. Kronični kašelj je vedno vzrok za obisk zdravnika. Pri akutnem kašlju ga moramo obiskati, če opazimo v izpljunku kri ali če hujšamo, če imamo visoko telesno temperaturo, nam hitro bije srce, imamo težko sapo in smo splošno telesno oslabeli. Kronični kašelj traja dlje kot osem tednov. Posebej smo pozorni na spremembo kašlja pri kadilcih, ki že dolga leta zjutraj kašljajo. Več izmečka in kašelj čez dan, ki ga prej ni bilo, morata vsakega kadilca privesti do obiska pri osebnem zdravniku. Kronični kašelj povzročajo kronično vnetje zgornjih in spodnjih dihalnih poti, bolezni požiralnika in želodca, popuščanje delovanja srca, kronični tujki v dihalnih poteh, zdravila, bolezni pljuč. Pri alergijskem vnetju nosne sluznice pa je kronični kašelj posledica iztekanja sluzi iz nosu v žrelo in grlo.

In ko gre za kašelj pri otrocih ter nas še posebej skrbi?

Vodja šolske ambulante v Idriji dr. Majda Troha nas je potolažila: »Kašelj je bolj problematičen za starše kot za otroške in šolske zdravnike. Največkrat so pri otrocih vzrok za kašelj virusni infekti, ki minejo sami od sebe, in le redko bolezni ter stanja, ki otroka ogrožajo.« Direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik, dr. Matjaž Fležar, pa svetuje: »Kašelj je obrambni mehanizem organizma, ki se je razvil zato, da odstranjujemo tujke v dihalih. Kadar pa je dražeč in neproduktiven – torej da nič ne izkašljamo, je škodljiv, ker uničuje sluznico v dihalih. Kašelj, ki traja do šest tednov, je v več kot 90 odstotkih infekcijske oziroma postinfekcijske narave. Kašelj po bronhitisu, ki je virusne narave, pa se mora po šestih tednih pomiriti.  Pri otrocih je to obdobje lahko daljše, če iz nosno-žrelnega prostora izteka sluz proti grlu. Kdaj moramo biti pozorni? Dolgotrajen kašelj ima v več kot 90 odstotkih tri razloge: astmo, zatekanje sluzi iz žrela proti grlu in gastroezofagialni refluks, to je iztekanje  kisline iz želodca proti grlu. Pri otrocih je daleč najpogostejši razlog za kašelj infekt, na težave z želodcem pa pomislimo takrat, ko se kašlju pridruži tudi bruhanje. Vsak kašelj, ki traja šest tednov – tako pri odraslih kot pri otrocih, zahteva pregled pri zdravniku, pri kadilcih pa nujno tudi rentgensko slikanje pljuč. Če se v izpljunku pojavlja kri, je to nevarno le, ko je krvi za žličko in ne le kot drobna nitka, ki je privezana k izpljunku. Če je je za žličko, pa je to znak za alarm. Gnojni izpljunek velikokrat zahteva antibiotično zdravljenje.«