Je izjemno hiter, omogoča tudi preiskave najtežje poškodovanih, tudi preiskave srca, ki smo jih do sedaj lahko izvajali le v omejenem obsegu. Kar pa je najpomembneje, da otroci ne potrebujejo vedno anestezije.
Predstojnik Kliničnega inštituta za radiologijo UKC Ljubljana Dimitrij Kuhelj je povedal: »Na Kliničnem inštitutu za radiologijo imamo tri CT aparate, letos poleti je dokončno odpovedal 14 let star CT aparat. Ob podpori vodstva UKC Ljubljana ter nabavne in pravne službe smo lahko preko javnega razpisa kupili CT aparat vrhunskih zmogljivosti (Siemens Somatom Force ). Namestili smo ga v najkrajšem možnem času. Pri tem so pomembno vlogo odigrali vsi sodelavci Kliničnega inštituta za radiologijo, ki so bili vključeni v projekt. Aparat je najhitrejši na tržišču ter omogoča pregledovanje vsega telesa z nižjo sevalno obremenitvijo kot do sedaj, prav tako pa omogoča uporabo manjše količine kontrastnega sredstva, kar je varnejše ter racionalnejše pri diagnostiki pacientov. Aparat omogoča morfološko kot tudi funkcionalno oceno struktur.«
Specialist s področja kardiotorakalne radiologije Kliničnega inštituta za radiologijo UKC Ljubljana Pavel Berden pa je poudaril klinično uporabnost novega aparata: »Ena bistvenih prednosti novega CT aparata je pregled velikega področja v telesu v zelo kratkem času – npr. preiskava prsnega koša in trebuha v manj kot eni sekundi. To omogoča slikanje brez zadržanega diha in ga zato lahko opravimo pri hudo prizadetih bolnikih. Kar pa je najpomembneje, da anestezija od sedaj naprej pri otrocih ni vedno potrebna. Naslednja, morda najpomembnejša prednost novega CT je bistveno nižja doza sevanja, dosežena s posebnimi filtri in načinom rekonstrukcije slike. Nižja doza sevanja omogoča večjo uporabnost preiskav pri otrocih in mladih ter možnost ponavljanja preiskav pri sledenju nekaterih bolezni. Pomembno nižje sevanje je možno tudi pri 4D preiskavah, torej preiskavah funkcije – prikaz prekrvljenosti tumorjev omogoča zgodnejšo in natančnejšo diagnostiko ter spremljanje zdravljenja, kar doslej zaradi zelo visoke doze ni bilo izvedljivo.«
Novi CT aparat ima zelo dobro časovno ločljivost naprave, skupaj z visoko hitrostjo slikanja, prikaže koronarne (venčne) arterije z bistveno manj motnjami kot doslej in to ob veliko nižji dozi sevanja (okrog 1 mSv, prej več kot 10 mSv). Omogoča preiskave srca tudi pri otrocih v prostem dihanju. Novi CT omogoča slikanje z nižjo napetostjo ob ohranjeni kakovosti slike in s tem izvedbo preiskave z bistveno nižjo količino kontrastnega sredstva kot doslej.
Veliko število bolnikov (okrog četrtina), je starejših ali bolnikov s sladkorno boleznijo, pri katerih je ledvična funkcija oslabljena. Kontrastno sredstvo lahko funkcijo ledvic poslabša, zato ga v takih primerih želimo injicirati v čim nižji količini.