Zagotovo se strinjate, da ne glede na to, kako je ženska lepa in urejena, neurejeni ali celo pogrizeni nohti popolnoma pokvarijo njeno lepoto. Zato smo za vas izbrskali nekaj babičinih nasvetov, kako na naraven način vsakodnevno skrbeti za lepe in zdrave nohte.
Začnite od znotraj
Za lomljive, razcepljene, luskaste ali suhe nohte je velikokrat krivo pomanjkanje maščobnih kislin omega-3. Povečan vnos teh kislin ne bo koristil samo nohtom, temveč bo blagodejno vplival na zdravje celotnega telesa. Maščobne kisline omega-3 namreč sodelujejo pri množici fizioloških procesov – tako v živčnih celicah in možganih kot imunskem sistemu in krvnem obtoku. Najboljši vir teh dragocenih maščob so mastne ribe, oreščki, sveže mleto laneno seme in laneno olje. Če niste ljubitelj rib, vsako jutro (najbolje v kombinaciji s svežo domačo skuto) zaužijte jedilno žlico lanenega olja ali potresite lanena semena po kosmičih ali solati. Pri tem pazite, da so semena res sveže zmleta oziroma jih meljite sproti, da se izognete nevarnosti žarkih semen.
Nikamor brez kreme za roke
Zdravje nohtov in kože resda izvira od znotraj, toda to še ne pomeni, da pomoč od zunaj ni dobrodošla in koristna. Še posebno pozimi, ko roke izpostavljamo dodatnim stresnim razmeram: od mraza in vetra zunaj do suhega in toplega zraka v notranjih prostorih. Zato imejte kremo za roke vedno pri sebi – v torbici in avtu, na delovni mizi v službi in kuhinjski polici doma. Ne pozabite tudi na nočno omarico, kjer vas bo spomnila, da svojim nohtom in koži na dlaneh pred spanjem privoščite bogato nočno nego. Pri tem bodite pozorni, da za večerni ritual izberete čim bolj vlažilno kremo, saj se koža ponoči obnavlja tudi z dihanjem, zato so mastne kreme v nočnem času manj primerne, pa četudi je vaša koža suha in na videz najbolj potrebna maščobe. Vsake toliko pa si vendarle lahko privoščite mastno nočno nego – nohte in dlani namažite z olivnim oljem ali kokosovo maščobo, si nadenite bombažne rokavice in pojdite z njimi spat.
Preženite glivice
Številne znanstvene študije so dokazale, da je stoodstotno eterično olje čajevca, ki ga nanašamo na nohte vsaj tri mesece, pri uničevanju glivic znanstveno dokazano enako učinkovito kot protiglivična krema na recept. Eno ali največ dve kapljici stoodstotnega eteričnega olja čajevca nanesite na z glivicami okužen (in ne polakiran!) noht enkrat ali dvakrat na dan, pri čemer pazite, da olje ne pride v stik s kožo, saj jo lahko draži. Pri izbiri olja bodite pozorni, da je zares stoodstotno, saj nižje koncentracije niso tako učinkovite. Učinkoviti zavezniki v bo- Pod umetnimi nohti je pravo gojišče Čeprav so sodobni umetni nohti vse bolj podobni naravnim in niso več videti kot debeli kremplji, so vendarle slaba rešitev za težave z lomljivimi, razcepljenimi ali pogrizenimi nohti. Prostor med umetnim in pravim nohtom je namreč pravo gojišče glivic in bakterij, ki lahko povzročijo tudi zelo bolečo okužbo. Zato raje nego nohtov prepustite manikerki, ki bo poskrbela tudi za vraščene nohte in vam pomagala naravne nohte urediti tako, da jih boste s ponosom (po)kazali. ju proti glivicam so tudi eterično olje geranije, sivke, oljčnih listov in horopita. Lahko si sestavite tudi domače protiglivično olje, pri čemer enako količino eteričnega olja čajevca ali katerega drugega zgoraj omenjenega naravnega preganjalca glivic zmešate z enako količino mandljevega, olivnega ali kokosovega olja. Tudi to olje nanašate na prizadeti predel enkrat ali dvakrat na dan.
Pravi lak za nohte
Laki za nohte vsekakor niso koristni za zdravje nohtov, saj jim onemogočajo dihanje in jih izsušujejo. Če se jim vendarle ne morete upreti, izbirajte takšne s čim manj kemije – čim bolj navadne lake za nohte brez posebnih praktičnih učinkov. Hitrosušeči laki vam zares prihranijo nekaj časa in jih lahko nanesete na nohte tik pred odhodom od doma, toda večina jih vsebuje veliko več alkohola in formaldehida kot običajni laki za nohte, zato nohte veliko bolj izsušujejo in pospešijo njihovo cepljenje. Za hitro sušenje laka lahko poskrbite tudi povsem naravno: umivalnik napolnite s hladno vodo in ledenimi kockami, kamor za minuto ali dve (kolikor pač zdržite) potopite dlani po vsakem nanosu laka. Ko boste roke izvlekli iz vode, bodo nohti 'čudežno' suhi.
Vsestransko olje za nohte
Potrebujete:
- 1 žlico jojobinega olja
- 1 žlico avokadovega olja
- 10 kapljic eteričnega olja čajevca
- 10 kapljic eteričnega olja sivke
Priprava in uporaba:
Jojobino in avokadovo olje prelijte v temno stekleničko, dodajte jima eterični olji, stekleničko zaprite in vsebino dobro pretresite. Pred vsako uporabo stekleničko ponovno pretresite, sicer pa nekaj kapljic olja vsak dan vtrite v nohte. Čajevec bo vaše nohte zaščitil pred glivičnimi okužbami, sivka deluje protivnetno in blagodejno, jojobino in avokadovo olje pa je odlična nega tako za nohte kot obnohtno kožico. Praktičen nasvet: tako jojobino kot avokadovo olje lahko nadomestite z olivnim oljem.