Pri povezavi iztrgajo gradbene dele drugim celicam in jih tako resno poškodujejo. Tarče so atomi, ki tvorijo celično membrano, poškodujejo DNA, encime, maščobe ali beljakovine v celicah.
Hrana
Vitamin E je ena izmed najpomembnejših snovi, ki lovi proste radikale.
Če hrana, ki jo uživamo, ni bogata z antioksidanti in je tako prostih radikalov v organizmu preveč, pride do oksidativnega stresa. Proces si lažje predstavljamo, če ga primerjamo z jabolkom, ki smo ga prerezali; polovica, ki jo nakapljamo z limoninim sokom (ki je antioksidant), bo v primerjavi z drugo polovico oksidirala počasneje ali pa sploh ne.
Nevtralizacija
Sicer prosti radikali nastajajo tudi pri delovanju imunskega sistema. Nekaj jih namreč tvorijo bele krvničke, da z njimi napadejo bakterije, telo preplavijo tudi pri napornem delu in telesni vadbi ter psihičnih obremenitvah. Sposobnost človeškega organizma, da nevtralizira proste radikale, povsem naravno upada s starostjo, poleg tega pa to sposobnost oslabijo ali onesposobijo tudi vplivi iz okolja: izpušni plini, dim, različne oblike sevanja, kemikalije, pesticidi, hrana, pripravljena na žaru, mastna in predelana hrana, katran, kajenje, alkohol, pretirana izpostavljenost soncu. Nenadzorovano dejavnost prostih radikalov so že povezali z nastankom bolezni srca in ožilja, rakom, sladkorno boleznijo, artritisom, težavami z vidom, alzheimerjevo boleznijo in prezgodnjim staranjem.