Sladkorna bolezen je resen zdravstveni problem in njena pojavnost narašča tudi pri nas, je na današnji okrogli mizi, ki so jo ob letošnjem svetovnem dnevu zdravja pripravili na koprskem sedežu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), opozoril predstojnik tamkajšnje območne enote inštituta Milan Krek.
Najbolj ranljive revnejše skupine prebivalstva
Kar 30 do 40 odstotkov prebivalstva je izpostavljeno doživljenjskemu tveganju, kar pomeni, da jim bodo nekoč v življenju diagnosticirali sladkorno bolezen. Pri tem so najbolj ranljive revnejše skupine prebivalstva, je navedel Krek. Zaskrbljujoč pa je predvsem podatek, po katerem se okoli 35 odstotkov tistih, ki tvegajo bolezen, uvršča v t. i. skrito populacijo. To pomeni, da se bolezni ne zavedajo in niso vključeni v zdravljenje, vse dokler se ne pojavijo resni simptomi.
Zdravnik v specialistični ambulanti za sladkorne bolnike v Zdravstvenem domu Koper Gorazd Staut pa je izpostavil, da gre za bolezen, ki traja vse življenje, hkrati pa je bolnikov "preveč, da bi jih lahko obvladovali samo zdravstveni delavci". Prav zato je po njegovem mnenju treba bolnika opolnomočiti, da se bo s sladkorno boleznijo znal spopadati tudi sam.
Korak k temu cilju so laični svetovalci, ki jih podpira tudi stroka. Gre za prostovoljce, ki so večinoma tudi sami bolniki, ki prav v tem času zaključujejo izobraževanje, nakar bodo lahko bolnikom svetovali in z njimi delili izkušnje iz prve roke. V koprskem društvu diabetikov se izobražujeta dva tovrstna svetovalca, v Društvu diabetikov Ilirska Bistrica pa je teh prostovoljcev zaenkrat pet.
Svetovalci razumejo bolnike in vsakodnevne težave
Kot je poudarila podpredsednica koprskega društva Adriana Lasič, tudi sama bodoča svetovalka, je prednost njihovega dela predvsem v tem, da lahko govorijo tudi iz lastnih izkušenj in da ne vsiljujejo svojega dela, saj se mora bolnik sam obrniti nanje po pomoč.
Prav zaradi velike pojavnosti bolnikov s sladkorno boleznijo je vloga teh svetovalcev tudi po mnenju stroke pomembna. Veliko ljudi se namreč zdravi zgolj z dieto in telesno aktivnostjo, zato zanje niti ne vedo, je opozoril Staut. Po njegovem mnenju je pomembno tudi dejstvo, da svetovalci razumejo bolnike in vsakodnevne težave, s katerimi se spopadajo.