Zdravje

(Ne)varne diete ali fitnes?

Lara Jelen
4. 1. 2016, 18.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Silvestrovo je mimo, marsikdo pa je na novo pridobil kilograme, zato ni nič presenetljivega, da je ena izmed najpogosteje zastavljenih novoletnih zaobljub tista, v kateri se zarečemo, da bomo shujšali. Poskrbite, da ne bo ostalo le pri besedah in pobožnih željah, vendar se nikar ne lotite kakšnih bizarnih načinov hujšanja.

Arhiv
Barbara Kodrin o intenzivnosti vadbe: „Svetujem od tri do največ pet treningov na teden, od tega so trije vaje za moč in dva aerobna vadba.“

Oglaševalci zelo dobro vedo, kdaj ponuditi kakšen svoj izdelek. Tako ste morda ob začetku novega leta na televiziji opazili vrsto reklam, ki ponujajo vse mogoče izdelke za hujšanje. In vsekakor upamo, da niste nasedli njihovim obljubam. Nič vam namreč ne bo pomagalo, če ne boste upoštevali preprostega recepta za hujšanje: zmernost pri prehrani in redno gibanje.

Dieta z žvečilnimi gumiji lahko povzroči glavobole in celo deformacijo čeljusti. 

Nesmiselne diete

Bizarnih diet ni malo, naj omenimo le nekatere: dieta s kajenjem temelji na prepričanju, da bomo najlažje shujšali, če si bomo namesto zaužitega obroka raje prižgali cigareto. S to naj bi se zamotili, da ne bi mislili toliko na hrano. A to ni edina »dieta«, za katero kar ne moremo verjeti, da obstaja. Morda ste že slišali za dieto z žvečilnimi, ki predlaga, da vsakič, ko postanemo lačni, namesto hrane posežemo po žvečilki. Morda veste tudi to, da čigumiji vsebujejo zdravju škodljiva umetna sladila (denimo aspartam), za nameček pa lahko intenzivno žvečenje povzroči deformacijo čeljusti. Študije so že večkrat pokazale, da lahko takšna obremenitev čeljustnega sklepa povzroči celo glavobole. A to še ni vrh ledene gore. Obstaja celo dieta z vato, ki predlaga, da pred vsakim obrokom pojemo kroglico bombažne vate, da bi ta zapolnila prostor v želodcu, kar bi zmanjšalo lakoto in bi posledično zaužili manj hrane. Tej dieti se ne more načuditi niti osebna trenerka Barbara Kodrin: »Kakšno je počutje ob vztrajanju pri naštetih dietah, si lahko predstavljate: glavoboli, utrujenost, brezvoljnost in še kaj. Predvsem nič, kar bi priporočala nekomu, ki se namerava podati na pot hujšanja.«

Kako ohraniti voljo?

Pri hujšanju je zelo pomembno redno gibanje, zato smo Kodrinovo, osebno trenerko za fitnes, hujšanje in oblikovanje telesa, vprašali, kako ohraniti voljo za redno telovadbo. Takole odgovarja: »Za začetek si je treba odgovoriti na nekaj preprostih vprašanj: kaj sploh želimo, kaj pričakujemo in kako bomo to izvedli. Nato si moramo postaviti realen cilj in izbrati metodo, s katero mislimo, da bomo ta cilj dosegli. Skrivnost je v vztrajanju. Da pa bomo lažje vztrajali, uporabimo različne trike. Glavni cilj si, recimo, razdelimo na manjše, hitreje dosegljive cilje ali pa si izmislimo kazen za prekrške, ki mora biti dovolj velika, da bomo zagotovo vztrajali. Dostikrat pomaga tudi raznolikost vadbe; različne skupinske vadbe, skupinski športi, se pravi iz meseca v mesec nekaj drugega.« Kodrinova nam je zaupala tudi dejstvo, da je za vitalnost pomembna tudi prehrana. »In ne pozabimo na počitek. Z vadbo vsekakor ni treba pretiravati in vsak dan ure in ure preživeti v fitnesu. Trening mora biti čim krajši in čim bolj intenziven. Med enim in drugim pa mora biti dovolj počitka. Jaz svetujem od tri do največ pet treningov na teden (od tega so trije vaje za moč in dva aerobna vadba).«

Najpogosteje v fitnes

Načinov telesne vadbe je ogromno, a se vseeno zdi, da se Slovenci pozimi najraje odpravimo kar v fitnes. Zato smo preverili, kakšne so cene obiska v različnih fitnesih po Sloveniji. Cene enkratnega obiska se gibljejo do 11 evrov, medtem ko boste za celodnevno mesečno vstopnico odšteli do 67 evrov. Če utegnete fitnes obiskovati dopoldne, se vam izplača kupiti dopoldansko mesečno vstopnico, ki stane do 45 evrov, odvisno od tega, kateri fitnes center se odločite obiskati. Glede na to, da je lahko razlika v ceni med fitnes centri več kot stoodstotna, se vam vsekakor izplača preveriti cene pri različnih ponudnikih v vaši bližini. Večinoma povsod ponujajo tudi popust za študente in upokojence.

Če potrebujete motivacijo, da vadba ne bo le kaprica, na katero boste kmalu pozabili, vam morda lahko pomaga nakup letne vstopnice za obisk fitnesa, za katero boste odšteli tudi do 500 evrov in več. Tako pri mesečnih kot letnih fitnes vstopnicah pa ponekod ponujajo možnost kombinacije vstopnice za fitnes z obiskom savne.

 POUDAREK: CITAT: Barbara Kodrin o intenzivnosti vadbe: „Svetujem od tri do največ pet treningov na teden, od tega so trije vaje za moč in dva aerobna vadba.“ PODPIS SLIKE: Barbara Kodrin, osebna trenerka, opozarja, da stradanje ni učinkovita rešitev.***

Lara Jelen, foto: arhiv

osebna-trenerka.com
Barbara Kodrin, osebna trenerka, opozarja, da stradanje ni učinkovita rešitev.