V poročilu, ki ga bodo v sredo predstavili tudi na seji zdravstvenega sveta, so ugotovili, da v vseh merilih program izboljšujejo. Rezultati operacij 184 otrok v zadnjih dveh letih so po besedah Veselka dobri, tako da ugotavljajo, da je program varen.
Glede prihodnosti programa je Veselko v izjavi za medije po sestanku dejal, da preučujejo različne možnosti, a da ni vse odvisno od njih. Želimo pa si takšnega programa, ki bi bil prilagojen za državo z vsema milijonoma prebivalcev in bi bil varen za vsakega otroka. Tako ni cilj UKC, da bi vse operacije prirojenih srčnih napak izvajali v Ljubljani, pač pa da bi lahko izvajali 80 oz. 85 odstotkov teh operacij. Otroke z redkimi napakami pa bi tudi v prihodnje pošiljali na zdravljenje v tujino.
Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana pri programu otroške srčne kirurgije danes sodeluje s tremi evropskimi centri in štirimi kirurgi, je pojasnil Veselko. Vsak od teh kirurgov opravi zadostno število posegov, da lahko vzdržuje svojo kirurško prakso.
Poleg tega se v UKC izobražuje mlad kirurg, ki je letos samostojno opravil 70 operacij, trenutno pa je na izobraževanju v Pragi. Po besedah vodje programa Tomislava Klokočovnika mlajši kirurg za sedaj opravlja lažje do srednje težke operacije. Da se bo doizobrazil, pa bo po njegovih napovedih trajalo še nekaj let.
Po Veselkovih besedah se o tem, da bi otroke, ki so jih v preteklosti operirali tuji kirurgi, še naprej napotovali v tujino na stroške obveznega zavarovanja, pogovarjajo, čeprav se niso še konkretno dogovorili. "Dogovor pa je, da bo vsak otrok dobil tisto, kar glede na bolezen, ki jo ima, najbolj potrebuje," je dejal in dodal, da mora o tem odločati stroka.
V Pragi so pripravljeni kritično bolnega otroka, če bo to nujno, v 24 urah sprejeti v njihovi bolnišnici. Poleg tega pa se z italijanskim centrom dogovarjajo, da da bi zagotovili kirurga, ki bi lahko v 24 urah prišel v Ljubljano.
Veselko je spregovoril tudi o odnosih, ki so bili v programu v preteklosti kritični. Dejal je, da se z boljšo organizacijo dela zelo trudijo, da bi se odnosi izboljšali. Sicer odnosi še vedno niso idealni, meni pa, da bodo ob urejanji programa vse boljši.
Tudi Aleševa je pritrdila, da je bil v preteklosti zagotovo dosežen napredek v programu. "Ne samo, da so pokazali interes, da so se z nami srečali in nam prisluhnili. Tudi poskušali so reševati individualne primere. Mislim, da je to dobra popotnica, da bo potrebe po takšnih sestankih vse manj," je dejala medijem po srečanju.
Sicer se zaveda, da se težav, ki so trajale tako dolgo, ne da rešiti čez noč. Tako bo po njenem mnenju potrebno še nekaj časa za zaupanje. Ob tem pa je dejala, da morajo tudi starši včasih za višje dobro iti preko sebe in videti širšo sliko.
Eden od staršev je nedavno tudi vložil kazensko ovadbo proti UKC zaradi nepravilnega zdravljenja in povzročitve smrti petletne deklice. Deklica je umrla po 12-urni operaciji v Izraelu, tamkajšnji kirurg David Mishaly, ki je več let tudi operiral v Ljubljani, pa naj bi trdil, je bil otrok napoten prepozno in z napačno diagnozo.
Veselko je danes dejal, da je s primerom seznanjen iz medijev in da je sedaj na uradnih organih, da to preučijo.