Zdravje

Kutina

Boštjan Godec
15. 10. 2012, 08.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Kutina izvira z območja Kavkaza, Male Azije in Turkistana.

Rodovno ime Cydonia je dobila po grškem mestu Cydonius, ki leži na otoku Kreta. To nakazuje na gojenje kutine že v antičnih časih.

Drevo kutine je nekoliko grčave rasti. Vzgajamo jo lahko kot hruško in pri tem drevo oblikujemo v palmetno vzgojno obliko ali pa kot jablano v obliki vitkega vretena. Plodovi kutine so običajno precej veliki (tehtajo od 250 do 750 gramov), dlakavi in aromatični. Glede na obliko plodov razdelimo kutine v dve osnovni skupini. Prva skupina kutin ima plodove jabolčne, torej bolj okrogle oblike, plodovi druge skupine kutin pa so hruškaste oblike. Pri nas so v bližnji preteklosti sadili predvsem dve sorti kutin. To sta bili sorta leskovačka z okroglo obliko plodov in sorta vranjska iz skupine hruškastih kutin.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Plodov kutine ne moremo uživati svežih, saj so precej trdi in trpki. Treba jih je skuhati ali kako drugače toplotno obdelati. Skoraj nobena druga sadna vrsta ne vsebuje toliko pektina kot kutina. Prav zaradi njega kutina zlahka želira, zato je odlična za pripravo želejev, džemov in marmelad. Kot zanimivost povejmo, da beseda marmelada izvira iz portugalske besede za kutino, to je marmalo. Dokaz več, da so kutine resnično primerne za predelavo.

Kutino lahko pustimo, da se razraste v grm, lahko pa jo vzgojimo kot drevesce. Ob sajenju ji skrajšamo vodilni poganjek na višini približno 120 centimetrov, pustimo pa ji tri stranske veje. Naslednje leto ji skrajšamo stranske poganjke na štiri ali pet poganjkov oziroma očes. Tretje leto skrajšamo dolge mlade poganjke in s tem spodbudimo drevesce, da naredi veliko rodnih brstov. V četrtem letu drevesce obrezujemo, da dobi želeno obliko. Nato smo pozorni, da se krošnja ne zgosti preveč in da obnavljamo rodne veje.

Za bolezni in škodljivce je kutina občutljiva sadna vrsta, zato jo je za dober pridelek treba vsaj minimalno škropiti. Velikokrat se zgodi, da nam sicer lep pridelek skazi sadna gniloba plodov (Monillia sp.), za katero so kutine še posebno občutljive. Izmed škodljivcev moramo biti pozorni predvsem na jabolčnega zavijača (Cydia pomonella), ali po domače črva, in poseči po katerem izmed ustreznih insekticidov že od konca junija dalje.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost