Dama Vivienne Isabel Westwood, s pravim imenom Vivienne Isabel Swire, se je rodila 8. aprila 1941 v Derbyshiru v Angliji. Umrla je v Londonu le nekaj dni pred vstopom v leto 2023, 29. decembra 2022. Vivienne Westwood ni bila le svetovno priznana britanska modna oblikovalka, znana predvsem po svojih provokativnih oziroma bolje rečeno drugačnih in uporniških oblačilih, bila je veliko več … Bila je bojevnica za človeka in planet.
S svojim partnerjem Malcolmom McLarenom je vpliv glasbenega gibanja punk iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja razširila na modo.
Preden se je leta 1962 poročila z Derekom Westwoodom, je bila učiteljica (ločila se je leta 1965). Vivienne je bila oblikovalka samoukinja, leta 1965 pa je spoznala McLarena, bodočega menedžerja punkovske skupine Sex Pistols, in se preselila k njemu. Skupaj sta si prizadevala za modno kariero. Sprva sta imela stojnico Let It Rock, na kateri sta prodajala rabljena vintage oblačila iz 50. let prejšnjega stoletja in McLarenovo zbirko plošč rokenrola.
Tandem z menedžerjem skupine Sex Pistols
Izdelovala je oblačila, ki so temeljila na njegovih provokativnih idejah. Njune majice po meri, ki so bile raztrgane in okrašene s šokantnimi slogani in grafikami, ter hlače s trakovi po vzoru sadomazohističnega kostuma so izhajale iz londonske trgovine, katere lastnika sta postala leta 1971. Njun butik - z različnimi imeni Too Fast to Live, Too Young to Die, Sex in nazadnje Seditionaries - je bil meka mladinske mode. Njuna erotično obarvana modna podoba pa je razjezila britanski desničarski tisk. Kmalu po tem, ko sta Vivienne Westwood in McLaren leta 1981 predstavila svojo prvo komercialno kolekcijo oblačil Pirates, sta prekinila osebno razmerje. Poklicna partnerja sta ostala še nadaljnjih pet let, vendar se je kmalu uveljavila kot vodilna neodvisna oblikovalka.
Velika aktivistka
Poleg tega, da so ji glasbeni kritiki podelili naziv botra punka, je bila tudi aktivistka proti globalnemu segrevanju, za neodvisnost Škotske, pravice LGBT, vegetarijanstvo, etično modo, izražala je nestrinjanje z vladama Tonyja Blaira in Georgea W. Busha ter se zavzemala za pravice Juliana Assangea. V svoji karieri je prejela več priznanj in nagrad. Leta 2005 je prejela naziv častnika Britanskega imperija, naslednje leto pa je postala častnica Britanskega imperija. Petkrat je bila nagrajena na podelitvi britanskih modnih nagrad, od tega je dvakrat, leta 1990 in 1991, postala oblikovalka leta.
Njena oblačila so bila zelo sodobna - raztrganine in varnostne sponke, lateks …, vendar prežeta z ljubeznijo do zgodovine. Bila je upornica, a nikoli brez razloga, saj si je neutrudno prizadevala za ozaveščanje o izrednih podnebnih razmerah že veliko let prej, preden je bilo to moderno.
Novinarka, ki se je z njo pogovarjala o njeni modni zapuščini, je povedala: »Pogovor o oblačilih je niti malo ni zanimal. Namesto tega me je opazovala z mirnim, ptičjim pogledom, ki ni dopuščal prekinitev, in v svojem derbyshirskem govoru strastno govorila o nepravičnosti sodobnega kapitalizma in o grožnji, ki jo populistični politiki predstavljajo za napredek pri varovanju okolja.«
Politična angažiranost
V zadnjem desetletju svojega življenja se je posvetila političnim ciljem in praktično prenehala z modo. Toda moda Vivienne Westwood nikoli ni prenehala ljubiti.
Oblačila za opredelitev
Kot ena glavnih arhitektk punka je bila krstna mati vseh subkultur, ki od takrat uporabljajo oblačila za opredelitev svojega plemena. Za to, da so ulična oblačila prehitela visoko modo in postala vodilni del svetovne modne industrije, je v veliki meri zaslužna osnovnošolska učiteljica in šivilja iz Glossopa v Derbyshiru, ki je leta 1971 skupaj s svojim fantom Malcolmom McLarenom odprla majhno trgovino na King's Road v Londonu.
Razložila, kaj je punk
Bila je genialna v tem, da je ujela energijo in ikonoklastični duh punka ter mu dala vizualni izraz. Njena oblačila so bila pojasnilo svetu, kaj je punk. Sex Pistols so svetu pokazali, kako punk zveni, Vivienne Westwood pa, kako je videti.
Bila je pred svojim časom
Med izmučenimi dušami punka si je utrla lastno pot, ki je bila polna humorja, lepote in veselja. Njena oblačila - tako kot njen pogled na svet - so bila proti uveljavitvi, vendar nikoli nihilistična. Bila so namerno nenavadna - deloma tudi zato, ker so bila pred svojim časom -, vendar so bila vedno elegantna.
Njena kolekcija Pirates iz leta 1981, prva, ki je bila predstavljena na londonskem tednu mode, je slavila estetiko dandyja, ki je napovedovala glamurozno androginost novih romantikov. Njena kolekcija Portreti desetletje pozneje je prvič po 18. stoletju v modo vrnila korzete in bisere.
V Buckinghamsko palačo brez hlačk
V njeni petdesetletni karieri ni bilo dolgočasnega trenutka. Dvakrat je bila povabljena v Buckinghamsko palačo na podelitev kraljevih časti - leta 1992, ko je prejela naziv OBE, in leta 2006, ko je bila imenovana za damo - in obakrat je bila brez spodnjic. (Novinarjem je povedala, da preprosto ne nosi spodnjega perila, ko je v obleki).
Vivienne je bila resnično izvirna in jo je nemogoče uvrstiti v neko skupino. Nekoč je povedala: »Vedno sem bila upornica ... Punk je bil protest, [oblačila] so govorila, da ne sprejemamo vaših tabujev, da ne sprejemamo vašega hinavskega življenja.«
Zaposlovala na stotine ljudi
Toda v industriji, v kateri zanimivi novi talenti izgorevajo hitreje kot vžigalice, je zgradila popolnoma neodvisno modno znamko, ki se je izognila stečajem in odkupom ter zaposluje na stotine ljudi. Ob vsej svoji kontrakulturni, izzivalno protitradicionalni podobi je 30 let živela tradicionalno življenje, srečno poročena, saj se je poročila s 25 let mlajšim Avstrijcem Andreasom Kronthalerjem, ki ga je spoznala med poučevanjem na umetniški šoli na Dunaju. Zakonca sta bila dolgo časa dobro znana v Claphamu, kjer sta več kot 20 let živela v isti lepo obnovljeni hiši Queen Anne.
Pred tremi meseci je ni bilo ...
Pred tremi meseci je bila opazno odsotna s svoje revije na pariškem tednu mode. Tokratna odsotnost je vzbudila skrb za njeno zdravje, vendar so se pojavile govorice, da se je odločila izpustiti pariški teden mode, da bi se pridružila protestnemu shodu XR v Londonu. Ta razlaga je bila povsem verjetna.
Ob vsej svoji navidezni ekscentričnosti je imela zelo jasen pogled na to, kaj je v življenju pomembno - in vedela je, da to niso oblačila. Iz mode je izstopila že zdavnaj, a moda bo Vivienne Westwood še dolgo spremljala.