Zaradi ponavljajočih se gibov med tipkanjem in uporabo miške se lahko pojavi bolečina v vratu in hrbtu, še posebno če pri delu ne uporabljate ustreznega stola in mize. Zelo verjetna posledica pogoste uporabe računalnika so tudi bolečine v zapestju in dlaneh. Če so zelo hude, je vsekakor smiselno obiskati zdravnika, ki bo preveril, ali so morda v ozadju resnejše poškodbe. Pri blažjih oblikah bolečine in napetosti v dlaneh ali zapestju pa si lahko pomagate z ukrepi, ki jih predstavljamo v nadaljevanju. Vsekakor ne čakajte predolgo, saj se lahko tudi na videz nedolžna težava razvije v neprijetno poškodbo.
Odmori na deset minut
Osnova so seveda redni odmori. Poleg malce daljših odmorov, ko vstanete in razgibate celo telo, so priporočljivi dodatni, krajši odmori, namenjeni predvsem počitku dlani in zapestij. Vsakih deset minut se priporoča vsaj 30 sekund odmora. Pustite, da dlani preprosto počivajo v naročju, po želji lahko izvedete tudi nekaj preprostih vaj za razgibavanje dlani in zapestij. Medtem lahko zaprete oči, ki so najverjetneje prav tako precej obremenjene.
Prilagodite dolžino nohtov
Neprijetne občutke, ki so posledica pogostega tipkanja in klikanja, lahko nekoliko omilite tudi tako, da nohte skrajšate na ustrezno dolžino. Predolgi nohti lahko namreč preprečujejo najustreznejši položaj med tipkanjem. Idealno je, da so prsti rahlo upognjeni, kar je seveda težko, če so vaši nohti zelo dolgi – takrat se težko izognete tipkanju s celotno površino prstnih blazinic.
Bodite pozorni na svojo držo
Telesna drža med sedenjem ni pomembna samo za preprečevanje bolečin v hrbtu, vratu in ramenih, ampak lahko vpliva tudi na dlani in zapestja. Tu je torej razlog več, da ste pozorni na to, kako sedite. Priporočljivo je, da ste med tipkanjem nagnjeni nekoliko nazaj, pri čemer mora biti hrbet dobro podprt. Če si trenutno ne morete privoščiti dražjega, ergonomskega pisarniškega stola, si lahko na primer pomagate s torbico za okoli pasu: napolnite jo z mehkim materialom in jo pripnite na naslonjalo stola tako, da bo podpirala del hrbta.
Ergonomska miška in tipkovnica
Bolečine v dlaneh in zapestjih so običajno še posebej izrazite pri osebah, ki za delo uporabljajo zastarele miške in tipkovnice, ki niso namenjene dolgotrajnejši uporabi. Vsekakor je smiselno razmisliti o nakupu nove tipkovnice in miške z ergonomsko zasnovo. Priporočamo vam, da pripomočka pred nakupom tudi preizkusite. Oznaka »ergonomski« namreč ni natanko definirana, zato se kot ergonomske pogosto oglašujejo tudi miške in tipkovnice, ki v resnici niso najprimernejše za dolgotrajno delo. Poleg tega je treba upoštevati individualne potrebe: pripomoček, ki na primer ustreza vašemu prijatelju, ni nujno najboljša izbira za vas.