Zanimivosti

Skupina, ki je zaznamovala ves svet

c.r.
4. 7. 2022, 12.00
Deli članek:

Leta 2012, na svojo 50. obletnico, so posodobili svoj logotip. Istega leta je izšel dokumentarec Crossfire Hurricane, ki je pokril njihovo celotno kariero, ki ji še vedno ni videti konca.

Profimedia
The Rolling Stones

V minuli številki je prišlo do konkretne napake, ko smo zapisali, da so Rolling Stones ameriška skupina. Seveda to ne drži, zato se vsem bralcem in bralkam iskreno opravičujemo. Vročina je terjala svoj davek tudi v našem uredništvu. Tudi zaradi te napake smo se odločili, da bomo v tokratni številki napisali kaj več o tej legendarni britanski skupini, ki je zaznamovala zgodovino glasbe.

Britanska skupina The Rolling Stones, sinonim za rokenrol stare šole, je letos praznovala 60-letnico delovanja. Ob tem jubileju je britanska kraljeva pošta izdala 12 poštnih znamk. Na osmih so upodobljene fotografije z njihovih najbolj znanih nastopov, na dveh fotografije članov, na dveh pa posterja, s katerima so napovedali svetovno turnejo.

Profimedia
Mick Jagger na koncertu Rolling Stonesov 2019

Od leta 2014 pa do danes

Glasbeniki Mick Jagger, Ronnie Wood in Keith Richards so tesno sodelovali z Britansko kraljevo pošto pri pripravi znamk, na katerih je tudi bobnar Charlie Watts, ki je umrl 24. avgusta lani. Dva meseca pred tem je praznoval 80 let. Watts je bil član skupine od leta 1963, ko se je pridružil Micku Jaggerju, Keithu Richardsu in Brianu Jonesu v njihovi na novo ustanovljeni skupini. Leto dni prej jo je ustanovil Jones, prvi koncert so istega leta odigrali v klubu Marquee. Slab mesec pred Wattsovo smrtjo pa je njegov tiskovni predstavnik sporočil, da bobnar iz zdravstvenih razlogov ne bo sodeloval na jesenski ameriški turneji skupine.

PROFIMEDIA
ROLLING STONES

Težave s Trumpom

Zasedba je po 11. studijskem albumu iz leta 1973 poimenovala predlani izdan nov album Goats Head Soup 2020, ki je med drugim ponudil tri povsem nove skladbe. Istega leta so Stonesi po štirih letih neuspešnega opozarjanja takratnemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu zagrozili s tožbo, če bo na svojih shodih še naprej brez njihovega dovoljenja vrtel njihovo glasbo. Očitno sta Trumpu še posebej pri srcu You Can't Always Get What You Want in Heart of Stone. Ali pa sta mu vsaj bili.

PROFIMEDIA
ROLLING STONES

Zdravstvene težave

Leta 2019 so bili primorani preložiti turnejo, ker so Jaggerju zamenjali zaklopko na srcu. Leto dni prej je, malce v šali, odjeknila nedoumljiva vest: Keith Richards je »v glavnem« prenehal piti.

Še pred Wattsom se je leta 2017 v 74. letu starosti poslovila muza skupine, Anita Pallenberg. Igralka in manekenka naj bi se z Jaggerjem zapletla med snemanjem filma Performance leta 1970, a sta razmerje oba vselej zanikala. Se je pa dlje časa obnesla njena zveza s Keithom Richardsom, ki jo je leta 1967 speljal kolegu iz banda Jonesu, s katerim je bila v zvezi dve leti. Jones je po tem dogodku zapustil skupino in leta 1969 v nepojasnjenih okoliščinah utonil v svojem bazenu.

PROFIMEDIA
ROLLING STONES

Fenomenalni koncert na Kubi

Zasedba je leta 2016 »unovčila« svoj prvi koncert na Kubi, ko je športni kompleks Ciduad Deportiva, ki sprejme 450.000 ljudi, napolnila do zadnjega kotička. Brezplačni nastop zasedbe v Havani je bil prelomen dogodek za Kubo, kjer je tamkajšnja komunistična vlada svoj čas glasbo Rolling Stonesov in rock na sploh prepovedala kot ideološko deviacijo. Še pred leti bi prebivalci Havane rekli, da je nastop Stonesov v njihovi državi le sen. Dogodek tako ni bil zgolj prvi koncert Stonesov na Kubi, ampak tudi prvi koncert katere koli rokerske skupine njihovega kova v državi.

Leta 2014 si je življenje vzela Jaggerjeva zaročenka, modna oblikovala L'Wren Scott, ki se je v svojem stanovanju na Manhattnu s šalom obesila na kljuki od vrat. Imela je 49 let.

PROFIMEDIA
ROLLING STONES

Tekma z Beatli

Prej omenjeni prvi koncert so priredili v Londonu, od koder izvira skupina. Najprej so zasloveli v Veliki Britaniji in Evropi, šele nato v Združenih državah Amerike, in sicer na začetku 60. let prejšnjega stoletja – med tako imenovano britansko invazijo.

Na začetku so veljali za umazano alternativo skupini The Beatles. Njihova prva plošča z naslovom The Rolling Stones je izšla leta 1964. Druga je sledila naslednje leto, ko so tudi že začeli dihati za ovratnik prej omenjenim Beatlom. Posebno prelomnico predstavlja (I Can't Get No) Satisfaction iz leta 1965, s katerem so se dokončno ustoličili na panteonu rock glasbe. Naslednjega leta so Beatle prehiteli po prodaji plošč.

PROFIMEDIA
ROLLING STONES

Selitev v Francijo

Svojevrstna prelomnica je bilo leto 1971, ko je izšel album Sticky Fingers, zasedba pa se je zaradi visokih davkov iz Anglije preselila v Francijo. Naslovnico albuma je zasnoval Andy Warhol, na njej pa je bil prvič tudi zdaj že zimzeleni logotip zasedbe.

Proti davkom so se borili tudi naslednjo leto. Od takrat so v tako imenovanem davčnem eksilu, kar pomeni, da Velika Britanija ne more več biti njihova glavna rezidenca. Po nekaterih poročilih naj bi v zadnjih 20 letih plačali le 1,6 odstotka davka od 242 milijonov britanskih funtov zaslužka.

PROFIMEDIA
ROLLING STONES

Tretja svetovna vojna

Zasedba je svoj komercialni vrhunec dosegla med letoma 1978 in 1982. V letih, ki so sledila, se je vrzel med Jaggerjem in Richardsom le večala (zaradi Richardsove odvisnosti od heroina je bil Jagger primoran prevzeti vajeti, ko pa se je Richards odvisnosti ozdravil, pevec ni bil pripravljen deliti avtoritete). Jagger se je začel posvečati solo karieri – leta 1986 je celo odklonil turnejo za promocijo albuma Dirty Work. Stonesi bi takrat skoraj razpadli. Richards to obdobje imenuje »tretja svetovna vojna«.

PROFIMEDIA
ROLLING STONES

Hram slavnih

Leta 1989 so bili sprejeti v hram slavnih. Jagger in Richards sta se končno pobotala, sledil je album Steel Wheels in prva svetovna turneja po sedmih letih. Uspešno je bilo tudi prvo desetletje novega tisočletja, z dokumentarnim filmom Shine a Light iz leta 2006, ki ga je posnel Martin Scorsese. Leta 2010 jim je njihov menedžer princ Rupert Loewenstein svetoval, naj upočasnijo tempo snemanja albumov in nastopanja ter prodajo svoje premoženje. Skupina v to ni privolila, zato so se njihove poti po štirih desetletjih razšle. Zamenjala ga je odvetnica Joyce Smyth.

Profimedia
Rolling Stones