Priložnosti za prihranke pa je cel kup tudi drugje v gospodinjstvu. Pomislite na vse nakupe pohištva, različnih pripomočkov za kuhinjo in kopalnico, kozmetičnih izdelkov. Pri vsem naštetim lahko s premišljenim nakupovanjem prihranimo, hkrati pa poskrbimo tudi za manj nastalih odpadkov in s tem pozitivno vplivamo na naše okolje. Win-win situacija, kajne? Ampak, kako točno potem kupovati in kako do prihrankov? Spoznajte zero waste!
Kaj sploh je zero waste?
Zero waste je pot, na kateri vsak korak šteje. Vsaka pozitivna sprememba, ki jo vnesemo v svoj vsakdanjik, pa se odraža v manjši količini odpadkov.
Pri zero waste gibanju se ves čas sprašujemo, kaj lahko naredimo, da bi količino odpadkov zmanjšali. Zavrnemo, česar ne potrebujemo. Zmanjšamo uporabo tistega, kar potrebujemo. Stvari ponovno uporabimo. Odpadke ločeno zbiramo, da se lahko reciklirajo. Kompostiramo. V kuhinji pa napovemo boj zavrženi hrani.
Gre za gibanje, ki si prizadeva, da so naše odločitve, pogosto vezane na potrošnjo, karseda racionalne in optimalne. Sili nas k premisleku o potezah, ki vplivajo na naše zdravje in okolje. Pri življenju z manj odpadki gre za posameznike, ki nakupujemo bolj ozaveščeno. In vsakemu uspeva na svoj način. Nekdo morda v svojem gospodinjstvu šele začenja s pravilnim ločevanjem odpadkov, drugi črnega koša za mešane smeti sploh ne potrebuje več. Oba pa sta na poti zero waste življenja, ki je prava.
V Sloveniji so motor zero waste gibanja Ekologi brez meja
Gotovo ste že slišali zanje! Gre za okoljevarstveno nevladno organizacijo, zelo dobro poznano po odmevnih čistilnih akcijah Očistimo Slovenijo, ki nas s svojimi številnimi uspešnimi projekti že leta motivira, da vztrajno izboljšujemo svoj odnos do okolja. S tem namenom so ustanovili Zelence in na police spletne trgovinice začeli postopoma dodajati trajnostne, kakovostne, zdravju in naravi prijazne izdelke, da bi ljudem ponudili možnost izbire. Kakšne? Pokazali so, da alternative nepotrebni embalaži in izdelkom za enkratno uporabo definitivno obstajajo in so dosegljive, bolj racionalne, pogosto na dolgi rok cenejše.
10 enostavnih začetnih zamenjav, ki jih lahko naredi vsak
Ekologi brez meja si s spletno trgovino Zelenci prizadevajo širiti glas o možnostih potrošniške izbire in življenjskih navad. Ali ste vedeli, da lahko količino odpadkov v svojem življenju zmanjšamo, tako da:
- namesto plastične vrečke v torbici nosimo svojo,
- uporabljamo vrečke za večkratno uporabo tudi na oddelkih sadja in zelenjave ter v pekarni,
- kavo na poti kupimo s svojim lončkom,
- imamo s seboj svojo jekleničko, ki jo polnimo tudi na številnih pitnikih v mestih in bo ta hkrati še koristen opomnik za zadosten vnos tekočine,
- kupimo pijače v povratnih steklenicah namesto v plastenkah,
- se trudimo čim več izdelkov kupiti brez embalaže (poznate karto zero waste trgovin na portalu Manj je več?)
- oblačila izmenjamo, kupimo iz druge roke in jih popravimo,
- uporabljamo super povoskane folije iz naravnih materialov kot nadomestek plastičnim in aluminijastim,
- posode za malico niso plus le za okolje, ker se z njimi izognemo živilom v embalaži, temveč tudi korist za naše zdravje, saj spodbujajo dobro rutino uživanja hrane,
- so kovinske in bambus slamice pravi hit koktejl zabav tega poletja.
Prelahko? Kaj še lahko naredimo?
Ogromno! Ko se enkrat podamo po zero waste poti, na vsakem koraku vidimo priložnosti za izboljšave. Pa se sprehodimo po prostorih našega doma in poglejmo, kako pravzaprav izgleda gospodinjstvo, ki se trudi zmanjševati količino odpadkov (in prihraniti).
Zero waste kuhinja
Kuhinja je srce vsakega doma. Tukaj nastajajo omamne dišave in slastne jedi. Minili so časi, ko smo kot pripomočke uporabljali le dobre nože, rezalnik in tehtnico. Če začnemo naštevati male gospodinjske aparate, ki so danes na voljo za pomoč v kuhinji, bi porabili preveč prostora. Ti aparati so narejeni za to, da nam olajšajo delo in prihranijo čas. Če jih redno uporabljamo, je njihov nakup upravičen. Če jih ne, pa nam le zavzemajo delovni in shranjevalni prostor in najedajo družinski proračun, zato je bolje, če jih prodate ali podariite. Podobno lahko naredite tudi z ostalimi pripomočki – jedilnim priborom, različnimi kozarci in šalicami, krožniki in posodami.
Po uspešni selekciji boste opazili, da imate naenkrat več prostora, ki ga lahko koristno uporabite za izpolnitev sanj vsakega nadobudnega zero wastovca – omarica s steklenimi posodami, v katerih so shranjena živila (fižol, riž, testenine, začimbe, moka, kava ), ki jih nabavljamo v razsutem stanju. S takim načinom nakupovanja v svoje domove ne vnašamo odpadkov (embalaža), kar lahko uredimo brez dodatnih stroškov, saj ni potrebno, da steklene kozarce kupimo, ampak uporabimo lepo očiščene kozarce od vložene zelenjave, marmelade itd.
Lahko pa uporabite tudi samostoječe silikonske vrečke, ki vam lahko služijo za shranjevanje živil v omaricah, ostankov od kuhanja v hladilniku ali zmrzovalniku in pogrevanje v mikrovalovni pečici,. Silikonske vrečke Hugger Bag in pokrovčki Food Huggers in Food Huggers Lid za pokrivanje kozarcev in večjih posod so trajna in zelo estetska rešitev, pripomorejo pa tudi k manj zavržene hrane v gospodinjstvu.
Odlična rešitev, ki živilom podaljšujejo življenjsko dobo v hladilniku (hrana nam sicer zaradi plina etilena, ki nastaja in se zadržuje v plastiki, velikokrat prehitro dozori in zgnije) je vrečka za zelenjavo iz ekološko pridelanega nebeljenega bombaža.
Povoskane folije za večkratno uporabo, ki jih uporabljamo namesto plastičnih in aluminajistih folij pa verjetno ni treba posebej omenjati, saj jih pozna že vsak, kajne?
Zero waste kopalnica
Tudi zero waste kopalnica namesto na količino prisega na kakovostni nabor izdelkov s čim manj nepotrebne (plastične) embalaže.
Trdno milo je običajno eden prvih izdelkov, ki ga kupimo v trdni namesto tekoči obliki. Glede na pogostost umivanja rok, sploh v teh časih, pa lahko prihrani tudi največ plastične embalaže (in s tem denarja!). Če za trdno milo lepo skrbite (ga shranjujete na podlagi, da se osuši), lahko eno ploščico uporabljate več mesecev.
S čim si odstranjujete ličila? Ne mislimo na kozmetično sredstvo, ampak na bombažne blazinice. Ob čiščenju obraza zjutraj in zvečer lahko slednjih porabite cel kup! Verjetno pa se strinjate, da je bombaž preveč dragocena surovina, da bi jo metali stran po enkratni uporabi. Pralne blazinice so zato idealna izbira.
Dolgi lasje lahko vzamejo kar precej časa za nego in včasih je težko najti kombinacijo izdelkov, ki ustreza tipu las. Pred nakupom novih izdelkov pa je treba porabiti tudi vse stare zaloge tekočih šamponov in balzamov, ki so se vam nabrali doma. Uporaba trdnega šampona je preprosta in ima številne prednosti. Za nas je bistvena prednost (poleg tega, da privarčujemo cel kup različnih plastenk za šampone in balzame), da se lasje manj mastijo in jih namesto na 2 dni peremo na približno 5-6 dni.
Ko smo ravno pri laseh, kako pa jih sušite? Zakaj ne bi namesto s sušilnikom lase kdaj posušili tudi na zraku? S tem seveda varčujete pri porabi električne energije, sušenje na zraku pa je tudi bolj prijazno do vaših las.
Najbolj očitni plastični izdelki v kopalnicah so zobne ščetke. A obstaja že toliko alternativ z lesenim ali bambusovim držalom! Ko poskrbimo za osnovo, je čas za razmislek o zobni pasti. Zobna pasta v povratni embalaži lahko nadomesti problematične tube. Pika na i pa je zobna nitka: za vse tiste, ki pri tem pomislite še na okolje in iščete alternative plastičnim nitkam v plastični embalaži, je rešitev nitka v kovinskem tulcu: ko nitko porabite, naročite samo nov vložek.
Z nakupom klasičnega trajnega brivnika se znebite enega najbolj problematičnih odpadkov: britvic za enkratno uporabo, ki seveda niso reciklabilne. Res je, da se je na takšno britje na začetku treba navaditi in biti nekoliko počasnejši, a ko enkrat osvojiš tehniko, ne menjaš več! Drugi bonus nasvet za bolj učinkovito uporabo brivnika se glasi: pred britjem poskrbite za temeljit piling kože (ki ga seveda lahko izdelate sami iz sestavin, ki jih imate v kuhinji, npr. mešanice soli, olivnega olja in medu.). Tako bo britje učinkovitejše.
Do bolj zdrave družbe z manj odpadki z ozaveščanjem in trdnimi sodelovanji
Ekologi brez meja za ozaveščanje in spremembe na področju varovanja okolja skrbijo na več nivojih. O njihovem dobrem delu zagotovo pričajo številni uspešni projekti in dolgoletna sodelovanja z različnimi podjetji, občinami, državnimi ustanovami, organizacijami, mrežami – doma in v tujini. Problem odpadkov dodatno naslavljajo z neprestanim ustvarjanjem poučnih vsebin in rešitvami iz prakse. Del slednjih so tudi Zelenci in njihova premišljena ponudba trajnostnih izdelkov. Okoljevarstveniki nagovarjajo s koristnimi in dobronamernimi nasveti in vsebinami, saj bomo le s spremembami na bolje kot družba nekoč uspeli zmanjšati enormne količine smeti, ki že ogrožajo nas in planet.
Nakup v spletni trgovini Zelenci zato ni podpora le delovanju društva Ekologov brez meja, temveč tudi odgovorna izbira v smeri življenja z manj odpadki – predvsem tistimi res nepotrebnimi – s katero pokažemo, da nam ni vseeno.