Človeški znoj ima pač svoj vonj in pošteno prepotiti se je nujno in zdravo. A ob tem poskrbite, da tudi tisti, ki vadijo z vami, ne bodo preveč trpeli. Telo ima okoli 2,4 milijona por, skozi katere se potimo in izgubljamo tekočino. Svež znoj je praviloma še brez vonja, zaradi bakterij na koži pa se začne razkrajati, kar mu da manj prijetne vonjave.
Športno opremo po vadbi izpirajte
Pri športu po navadi uporabljamo majice in hlače, namenjene funkcionalni vadbi, katerih sestava omogoča hitro vpijanje znoja in sušenje oblačila, kar koži omogoča, da lažje diha. Taka oblačila so navadno iz hidrofobnih vlaken, ki odvajajo vlago. A tudi v znoju so hidrofobne snovi, zato je vonj s takih oblačil veliko težje odstraniti. Znoj vsebuje še lipide, kisline in amonijak, zato je lahko pri pranju oblačil prav nadležen.
Neprijetne vonjave je veliko lažje odstraniti z naravnih materialov, kot sta bombaž in volna.
Kaj narediti, da se ne bi zažrl v tkanino
Strokovnjaki svetujejo, da majico in hlače takoj po koncu vadbe speremo pod tekočo vodo, ožamemo in shranimo v vrečko, da se bakterije, ki povzročajo neprijeten vonj, v torbi ne bi množile. Ko pridemo domov, pa oblačila operemo zgolj z detergentom, pri najvišji možni temperaturi, ki jo dovoljuje tkanina. Mehčalca ne uporabimo. A vsak kos oblačil potrebuje posebno negovanje, zato smo pripravili še nekaj nasvetov.
Športna majica
Izogibajte se dodajanju mehčalca, saj tkanino kvari in uničuje njene posebne lastnosti, ker na njej ustvari zaščitni film. Majica bo tako precej slabše odvajala pot s telesa oziroma se bo ta še bolj »zažrl« vanjo. Majice po pranju sušimo obešene, tako se bodo hitreje posušile, neprijeten vonj pa se ne bo razširil na druga mesta.
Tekaške hlače
Tekaške hlače peremo v hladni vodi, saj lahko vroča voda ohrani neprijeten vonj v materialu. Tudi tekaške hlače je dobro oprati takoj po treningu, saj tako preprečimo, da bi se vonjave obdržale ali celo razširile.