Kitajski raziskovalci so v sodelovanju s tožilci iz Šanghaja ustvarili prvo umetno inteligenco, ki lahko "prepozna" kaznivo dejanje ali prekrške, kot so goljufija, nevarna vožnja ali ilegalne igre na srečo s 97 odstotno pravilnostjo, na podlagi česar je moč vložiti tožbo.
"Tožilec z umetno inteligenco" ali "UI-Tožilec" svoje tožbe vlaga na podlagi besednih opisov sumov kaznivih dejanj, ki jih vnaša policija ali drugi preiskovalni organi v računalniški sistem.
Profesor Shi Yong, direktor Kitajske znanstvene akademije, ki je vodil projekt pravi, da UI-Tožilec zmanjšuje obremenjenost človeških tožilcev in jim omogoča, da se osredotočijo na pomembnejše primere. "Sistem lahko uspešno nadomesti tožilce v procesu odločanja," pravi Shi Yong.
UI-tožilec lahko deluje na navadnem računalniku in se za tožbo odloči na podlagi 1.000 zaključkov, ki jih mora sprejeti na podlagi opisa, ki ga v sistem vnesejo ljudje. Za "trening" je program umetne inteligence moral "preštudirati" več kot 17.000 primerov različnih kaznivih dejanj in prekrškov, nastalih med letima 2015 in 2017. Gre za kazniva dejanja kot so goljufija s kreditnimi karticami, prirejanje ilegalnih iger na srečo, nevarna vožnja, namerna poškodba, kraja, zanemarjanje dolžnosti in povzročanje prepira.
Shi in njegovi sodelavci pa so prepričani, da bodo v prihodnosti nabor kaznivih dejanj lahko še povečali. Sicer umetno inteligenco že uporabljajo v nekaterih tožilskih postopkih, kot so prepoznavanje slik in digitalni forenziki. Zdaj bi lahko umetna inteligenca dobila tudi možnost odločanja o tem ali je tožba utemljena ali ne, kar je bilo doslej delo človeških tožilcev.