Čeprav se zdi kot scenarij hollywoodskega filma, ki absolutno meji na neverjetno in ki je namenjen izključno napeti zabavi v kinematografih ali pa na domačem kavču, je vse res!
Bi nam verjeli, da je Nacionalni center za nadzor in preprečevanje bolezni (ameriški, seveda) pred kratkim na svoji uradni spletni strani objavil članek z natančnimi navodili, kako preživeti zombijevsko apokalipso. Ja, prav ste prebrali – uradna stran, ki deluje pod nadzorom ameriške vlade in ki jo lahko tudi vi obiščete s klikom na spletni naslov, je objavila vodnik, kako preživeti zombijevsko apokalipso.
Zadeva je bila kar odmevna in veliko ljudi je to delilo na svojih profilih na družbenih omrežjih. Ko smo poskusili klikniti na članek, je čudežno izginil. Na srečo pa so že nekateri drugi mediji povzeli, kaj ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni svetuje v primeru tovrstne apokalipse.
In zakaj so zombiji zdaj tako popularni?
Pred nekaj leti je skupina raziskovalcev z univerze Cornell uporabila statistično mehaniko in tehnike, ki se uporabljajo pri sodobnem modeliranju bolezni in kritičnih pojavov, da bi raziskala, kako bi se izbruh zombijev lahko razširil po ZDA. Raziskovalci so svoje delo leta 2015 predstavili Ameriškemu fizikalnemu združenju, z njihovim interaktivnim modelom pa se lahko celo igrate in izvajate simulacije na podlagi nastavljivih parametrov, kot sta »razmerje med ubijanjem in ugrizom« in predvideni čas, ki ga zombi potrebuje, da prehodi eno miljo.
Grozljivka ali resnica?
»Zamisel o smrtonosni bolezni, ki ne le ubija svojih gostiteljev, temveč jih spreminja v smrtonosne prenašalce bolezni, je dovolj strašljiva, da bi lahko spodbudila celoten žanr grozljivk in filmov,« so v uvodu zapisali avtorji študije. »Toda v osnovi je zombiizem prav to: (izmišljena) bolezen, zato bi moral biti podvržen istim analizam in študijam, kot so jih že dolgo deležne bolj tradicionalne bolezni.«
Simulacija
Po izračunih raziskovalcev bi zombiji v štirih tednih napadli večino Združenih držav. Vendar simulacije kažejo, da tudi po štirih mesecih na oddaljenih območjih Montane in Nevade še vedno ne bi bilo zombijev. Spodaj je posnetek zaslona interaktivnega orodja za kartiranje, ki prikazuje, kako bi bil videti hipotetični izbruh zombijev v celinskih Združenih državah Amerike nekaj mesecev po izbruhu.
Zato se boste najraje odpravili v eno od teh dveh zveznih držav ali pa se nastanili nekje v Skalnem gorovju. Če ste v Kanadi, ta vodnik ponuja seznam najboljših (in najslabših) krajev za preživetje ob izbruhu epidemije zombijev v Kanadi, ki temelji na podatkih, kot so gostota prebivalstva, število obnovljivih virov energije, število stavb s kletmi, število bolnišnic, število vojaških baz, število trgovin z lovsko opremo itd.
CDC in kampanja proti zombijem
Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je tako začel kampanjo, katere namen je bil pritegniti javnost s sporočili o pripravljenosti na izredne razmere, vendar se je izkazala za precej učinkovito.
CDC na svoji spletni strani o pripravljenosti na zombije navaja, da prek »pripravljenosti na zombije« še naprej nagovarja najrazličnejše javnosti o pripravljenosti na vse nevarnosti. Spletna stran je vključevala blog, učne načrte za učitelje in grafični prikaz ...
Navedli so pa tudi nekaj nujnih predmetov, ki jih CDC priporoča v kompletu za nujne primere.
Kaj potrebuješ v kompletu za zombijevsko apokalipso
Zdaj, ko imamo splošno predstavo o tem, kam lahko pobegnemo in se skrijemo pred hipotetičnimi zombiji, premislimo, kaj spakirati:
- voda (približno 4 litre na dna na osebo),
- hrana (zaloge nepokvarljivih, konzerviranih izdelkov),
- zdravila (na recept in brez recepta),
- orodja in potrebščine (nož, lepilni trak, radio na baterije itd.),
- pripomočki za higieno (gospodinjsko belilo, milo, brisače itd.),
- oblačila in posteljnina (oblačila za vsakega družinskega člana in odeje),
- pomembni dokumenti (vozniško dovoljenje, potni list, rojstni list),
- pripomočki za prvo pomoč (če vas ugrizne zombi, vam ne bodo prav nič pomagali, vendar vam bodo prišli prav pri osnovnih urezninah in praskah, ki jih lahko dobite na begu, ali v bolj realističnih nujnih primerih, kot sta orkan ali tornado).
»Ko boste pripravili komplet za nujne primere, CDC priporoča izdelavo družinskega načrta za nujne primere, da bodo vsi člani družine vedeli, kam naj gredo, če se na ulicah pojavijo zombiji – ali v drugih bolj verjetnih nujnih primerih,« je bilo med drugim še zapisano na spletni strani.
Kako bi se pa medicinska tehnologija odzvala na izbruh epidemije zombijev?
Če smo se iz pandemije covida-19 česa naučili, je to, da je ta industrija polna zelo pametnih in delavnih ljudi, ki se ne bojijo vskočiti in začeti iskati rešitve za res velike težave. Videli smo nešteto primerov strokovnjakov s področja medicinskih pripomočkov in diagnostike, ki so v prvih dneh pandemije pomagali, kjer je bilo mogoče: od hitrega pošiljanja zalog na fronto s covidom-19 do celodnevnega dela pri razvoju testov za covid-19 in novih ventilatorjev ter zagotavljanja, da so bili ti na novo izdelani ventilatorji ustrezno testirani.
To pa je pristojnost drugih
Medtem ko bi raziskovanje in razvoj cepiva očitno spadala v pristojnost farmacevtske industrije, bi imeli strokovnjaki s področja medicinske tehnologije zagotovo pomembno vlogo pri pomoči pri preživetju, dokler cepivo ne bo na voljo.