Vprašanje o tem, ali v Vesolju razen naše obstaja še kakšno življenje, ki bi ga lahko imenovali inteligentno, ostaja že stoletja, če ne že tisočletja neodgovorjeno. Šele relativno pred kratkim pa smo dobili možnost, da nanj morda lahko odgovorimo. Z radijskimi teleskopi zdaj že skoraj pol stoletja prisluškujemo veliki praznini, ki nas obdaja in upamo, da bomo naleteli na Nezemeljski "Zdravo!" ali vsaj znake, ki bodo nedvoumno pokazali, da obstajajo nezemeljske civilizacije.
Kaj pa lahko pričakujemo, če iskanja v resnici prinesejo pozitivne rezultate. Nekateri znanstveniki menijo, da to verjetno ne bodo "mali zeleni možiclji", pač pa umetno ustvarjena inteligenca. Na čem temelji to njihovo mnenje?
Recimo, da obstajajo planeti, na katerih se je življenje začelo tako kot pri nas in nadaljevalo z neko obliko evolucije (kar pa ni nujno). In če je temu tako, to seveda ne pomeni, da je razvoj inteligence in tehnologije tekel z enako stopnjo hitrosti kot na Zemlji. Če je tekel veliko počasneje, potem verjetno tamkajšnja bitja še niso dosegla tehnološke stopnje človeka. Vendar pa se je po drugi strani lahko začel na planetu, ki kroži okoli zvezde, veliko starejše, morda več milijard let starejše, kot je naše Sonce. In v tem primeru je ta civilizacija lahko na "milijone let pred nami".
Človek je svoj pohod na Zemlji začel nekje pred 100.000 leti. Pred deset tisoč leti so se pojavili prvi znaki civilizacije. Pred petsto leti smo iznašli tisk, pred dvesto leti stroje, pred nekaj več kot 50 leti računalnike, pred slabim desetletjem smo začeli razvijati umetno inteligenco. Napredek je dejansko bil bliskovit. In glede na to, da se moč računalnikov še vedno eksponentno povečuje, lahko pričakujemo, da bo že v naslednjih desetletjih umetna inteligenca lahko obdelala ogromno podatkov več, kot jih danes. In lahko si predstavljamo, da bo postala tudi eksponentno "bolj inteligentna" in zlahka prehitela inteligenco poprečnega človeka. Še več, Rees je prepričan, da je biološko življenje v resnici samo "kratko trajajoča predstopnja dolgotrajne dobe strojev".
"Nujno torej je, da ljudje začnemo razmišljati v smeri, kako bi temu lahko sledili," pravi dr. Martin Ress iz univerze v Cambridgeu. Ena od možnosti je, da se "izboljšamo" s pomočjo genetike in kombinacije s tehnologijo - da ustvarimo kiborge, ki bodo delno organski in delno anorganski. To pa bi bila samo vmesna stopnja do popolnoma umetne inteligence, strojnega "življenja", ki pa bo morda prav tako lahko "evoluirala" vendar s "svetlobno hitrostjo" v primerjavi z biološko evolucijo - in to na milijarde let v prihodnost.
Torej, če se je nekaj podobnega zgodilo tudi na nekem drugem planetu, je zelo malo verjetno, da bomo Zemljani vzpostavili stike z njihovo biološko obliko, pač pa veliko bolj, da bomo zaznali znake civilizacije, ki jo poganja umetna inteligenca, meni Ress. Torej bodo Nezemljani v resnici prej "elektronska" ali "strojna" kot pa biološka bitja, morda celo ne bodo več živela na planetu, kjer je njihova civilizacija sploh nastala.
Poleg tega sploh ni nujno, da bi se takšna civilizacija po Vesolju prevažala z velikanskimi vesoljskimi ladjami, še meni Ress. Bolj verjetno je, da bi tako nastala umetna inteligenca razvila nanotehnologijo in se skozi prostor širila v obliki majhnih sond, tudi mikroskopsko majhnih, še dodaja.
In zakaj, če takšna civilizacija obstaja v naši dosegljivi bližini, ne zaznamo njenih znakov? Morda je to stvar njihove preference, pravi Rees. Navsezadnje tudi mi ne poskušamo komunicirati z nižje razvitimi oblikami življenja.
(povzeto po članki iz revije Live Science)