Moški, ki je bil popolnoma zdrav, nikoli ni kadil, pil ali jemal drog, se je nekega jutra ob 4-ih zjutraj zbudil v krčih zaradi nenadnega napada. Zbudila se je tudi njegova žena in ker ji je mož na vprašanja odgovarjal z "nesmisli", je poklicala pomoč.
Ko so reševalci moškega prepeljali v bolnišnico, so zdravniki ugotovili, da je dezorientiran in napadalen. Na vprašanja ni odgovarjal, prav tako se ni odzival na njihove pozive, njegove oči pa so pogled neprestano usmerjale navzgor. Zdravnik, ki ga je sprejel, je takoj odredil CT slikanje možganov.
In to je razkrilo skrivnost nenadnega napada. Moški je imel tri poškodbe možganov, ki jih je zakrivila ličinka trakulje, ki je prišla v možgane. Ličinka je bila že zdavnaj mrtva in je začela v možganih že kalcificirati (kameneti), vendar je še vedno povzročala škodo. Nevrolog je postavil diagnozo - nevrocisticerkozo - vnetje možganov, ki jo povzroča ličinka trakulje. Zdravniki domnevajo, da se je moški s parazitom okužil v domači Gvatemali, odkoder je prišel pred 20-imi leti in kjer je trakuljavost pogosta.
Najverjetneje se je z njo okužil, ko je jedel premalo kuhano goveje ali svinjsko meso. Govedo in prašiči so namreč prenašalci tega sicer črevesnega zajedalca, ki lahko preide tudi v človeško telo. V naših telesih se lahko jajčeca trakulje, ki jih zaužijemo z mesom, razvijejo v ličinke, te pa lahko s krvnim obtokom pridejo v možgane in tudi v oči. Če pridejo v možgane, tam lahko povzročajo vnetja in epilepsiji podobne napade in celo smrt.
S trakuljo se lahko okužite tudi pri nas. Nevarno je predvsem uživanje premalo toplotno obdelanega rdečega mesa. Letno pri nas zabeležijo 10 do 15 primerov trakuljavosti.