Trenutno znanstveniki zagotovo vedo za nekaj več kot 5.000 takoimenovanih "eksoplanetov", ki krožijo okoli zvezd v naši galaksiji, Rimski cesti. Domnevajo pa, da je takšnih še na milijone, če ne milijarde.
Zdaj so astronomi prvič ujeli tudi znake, da bi planeti lahko obstajali tudi v drugih galaksijah. Nasin rentgenski teleskop Chandra je pri opazovanju galaksije, ki nosi oznako M-51, ujeli znake, ki kažejo, da okoli ene od tamkajšnjih zvezd kroži planet velikosti Saturna. Galaksija je od nas oddaljena okoli 28 milijonov svetlobnih let.
Planet so zaznali na podoben način kot na tisoče drugih v naši galaksiji - z zaznavo t.i. tranzicije, ko velik planet, ki (gledano z Zemlje) potuje pred zvezdo in zastre del njene svetlobe in pusti karakterističen "odtis" v obliki količinie zmanjšane svetlobe, kar lahko teleskopi zaznajo.
Planet je del binarnega zvezdnega sistema, ki ga tvorita nevtronska zvezda in črna luknja, planet pa kroži okoli ene od njiju na razdalji, ki znaša približno trikratno razdaljo našega Saturna od Sonca.
Opazovanje dogajanja znotraj drugih galaksih je nadvse težavno, saj so te tako zelo oddaljene od nas, da so tamkajšnje zvezde (gledano z Zemlje) "stisnjene" na zelo majhno opazovalno površino in jih je težko ločiti med sabo - podobno, kot če gledamo gozd v daljavi in težko ločimo posamezna drevesa. Zato so astronomi iznašli nove tehnike za opazovanje, ki omogočajo zaznavo nekaterih zvezd ali zvezdnih sistemov, s tem pa tudi nihanja v njihovi svetlobi.
Galaksija M-51 je za astronome posebej zanimiva, ker gre za sistem dveh galaksij, večje M-51 A in manjše M-51 B. Večja je zaradi spiranih krakov podobna naši Rimski cesti, zato jo astronomi preučujejo tudi zato, da bi s tem bolje spoznali sistem njihovega nastanka in vedenja.
Galaksijo lahko najdemo v ozvezdju "Lovska psa" ("Canes Venatici") v bližini Velikega voza (ali Velikega medveda).