Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Zanimivosti

Covid povečal zanimanje za paranormalno

kl
18. 10. 2021, 09.00
Deli članek:

Nesigurnost in tesnoba, ki jo je pri mnogih sprožila pandemija covida-19, sta povzročili tudi zanimiv "stranski učinek".

Pixabay
"Stranski učinek" pandemije je povečano zanimanje za paranormalno.

V Veliki Britaniji, pa tudi drugod po svetu so opazili, da ljudje na spletu in pretočnih platformah vedno bolj iščejo vsebine, ki so povezane s paranormalnim - predvsem z duhovi in življenjem po smrti, piše britanski Guardian. Tako so pri britanski javni televiziji BBC in na pretočni platformi Netflix zabeležili precejšnje zanimanje za serije in filme s tovrstno vsebino v zadnjem letu in pol.

Profimedia
V ozadju vsega je vprašanje: "Ali smrt res pomeni konec?"

ORGANIZIRANA RELIGIJA NE ZMORE ZAPOLNITI 'LUKNJE'

Danny Robins iz priljubljenega BBC-jevega podcasta "Poltergeist iz Battersea" meni, da je to zaradi "kaotičnih in negotovih časov, v katerih smo se znašli. "Ljudje si postavljajo najbolj težko vprašanje: ali se, ko umremo, še kaj dogaja?" je povedal za časnik.

Trend zanimanja za paranormalno pa se tudi sicer pojavlja ob travmatičnih dogodkih. "Lahko narišemo vzporednico med današnjim časom in časom po prvi in drugi svetovni vojni, ko se je zgodil pravi razcvet zanimanja za nadnaravno in je bil povezan z žalovanjem, kaosom in negotovostjo - nekakšno luknjo, ki je organizirana religija ni bila zmožna zapolniti," pravi Robins. "Kadar izgubimo svoje bližnje sorodnike ali prijatelje, se začnemo obračati k duhovom," dodaja. "In stave so veliko višje kot samo to ... gre za nekaj, s čimer se vsi lahko poistovetimo, saj smo vsi na tem; vedeti želimo, ali se življenje po smrti nadaljuje."

Picabay
V časih negotovosti se poveča nagnjenost k vraževerju

POVEČANO VRAŽEVERJE IN VERA V TEORIJE ZAROT

Podobno razmišlja tudi profesor Chris French, psiholog iz londonske univerze in avtor knjig o paranormalnem. "V družbi vedno obstaja določena količina verovanja v paranormalno. Vendar kaže, da se ta poveča v času stresa in negotovosti. Zgodil se nam je Trump in (Britancem) Brexit, potem pa je prišel še covid."

Do podobnega pojava je prišlo tudi v Nemčiji med drugo svetovno vojno, psihološki poskusi pa so pokazali, da če ljudje močneje občutijo, da nimajo nadzora nad situacijo, se pri njih povečajo vraževerje, in vera v teorije zarot ter magijo. "In ko umre nekdo od dragih ljudi - in smrti je bilo veliko, prav tako skrbi - ljudje več premišljujejo o smrti in umiranju. Zato se interes za reinkarnacijo in paranormalno poveča, saj se zdi, da nudijo dokaz o tem, da smrt ne pomeni konca."