Drži, zobno pasto so uporabljali že stari Egipčani, a je bila pripravljena iz volovskih parkljev, jajčnih lupin, lehnjaka, mete in vode. Šele leta 1850 je zobozdravnik Washington Sheffield razvil recept za zobno pasto, kot jo poznamo danes. Ta pa je bolj vsestranska, kot ste si morda mislili.
Odstranite šminko in črnilo
Ste svojo najljubšo majico po nesreči umazali s kemičnim svinčnikom ali pa se je na ovratniku srajce v navalu strasti pojavil madež šminke? Običajni detergenti teh madežev velikokrat ne odstranijo, zato preizkusite naslednji trik: na madež nanesite zobno pasto in dobro podrgnite. Postopek ponavljajte, dokler madež ne izgine, in nato oblačilo operite kot običajno. Presenečeni boste nad uspehom. Svetujemo vam le, da uporabite povsem belo zobno pasto, brez barvnih primesi. Previdno tudi pri zobnih pastah, ki vsebujejo sredstva za beljenje zob. Teh nikar ne nanašajte na pisane tkanine.
Neprijeten vonj rok
Pripravljate posebno večerjo za svoje prijatelje, sorodnike in znance, recepti pa od vas zahtevajo sekljanje veliko čebule in česna? Jed je tako res izjemno aromatična in okusna, a se vaše roke navzamejo vonja, s katerim ne želite na večerjo, kjer naj bi bilo vse popolno. Če vas vonj moti, z zobno pasto podrgnite po dlaneh in prstih. S ščetko zdrgnite še površine za nohti. Neprijeten vonj boste odpravili, roke bodo spet nežne, nohti pa sijoči.
Očistite likalnik
Nežno grudasta sestava zobne paste je primerna tudi za odstranjevanje zasušenih madežev in lepljivih ostankov na likalni deski, pa tudi na likalniku. Zobno pasto nanesemo na hladen likalnik, zdrgnemo s krtačko in čistimo, dokler ne odstranimo vseh madežev. Nato dobro obrišemo z vlažno krpo, da odstranimo ostanke zobne paste. Pred likanjem oblačil likalnik segrejemo na najvišjo temperaturo in nastavimo na največjo moč pare ter najprej nekajkrat polikamo staro krpo. Podoben postopek uporabimo pri čiščenju likalne deske.