Bi kaj takega lahko uvedli tudi za slovenske politike?
Novinar Peter Gleeson je predlagal, da se predstavniki Queenslanda obvezno testirajo ali pa jih čaka odpustitev, če to zavrnejo ali če dosežejo rezultat pod državnim povprečjem. Biti izvoljen uradnik je težka naloga in kolumnist meni, da bi morali opraviti IQ test, da bi ugotovili, ali so pripravljeni na izzive takšne službe.
Povprečni inteligenčni količnik prebivalcev Avstralije je 99, zato bi morali politiki za nadaljevanje dela po zamisli gospoda Gleesona doseči rezultat, ki je enak ali višji od tega. Zapisal je: “To so ljudje, ki usmerjajo našo prihodnost, razpravljajo o pomembnih zakonih in uvajajo politiko, ki naj bi odražala pričakovanj skupnosti. To je velik odgovornost, toda nekateri naši poslanci - in ministri - so kot ribe iz vode. Zakaj bi dovolili, da nam neumni politiki uničujejo življenja?”
Zamisel se je kolumnistu porodila zaradi ogorčenja nad državnimi zakoni o mladinskem sodstvu. Skoraj sigurno pa ni prvi, ki je na to pomislil. Malo verjetno pa je, da bi se politiki s tem strinjali in se dejansko testirali. Kaj šele, da bi objavili rezultate!
Pred približno dvema letoma se je pojavil še en poziv, naj poslanci opravijo test - a drugačno vrsto. Senatorka Jacqui Lambie je predlagala, da bi avstralske politike ob prihodu na delo testirali na prepovedane droge in alkohol. Njen predlog, ki je razdvojil javnost, se je pojavil potem, ko je vlada napovedala, da bo na podoben način testirala prejemnike socialne pomoči.
“Če vlada pravi, da je treba prejemnike socialne pomoči testirati na droge, ker prejemajo denar iz javnih sredstev, potem bi morali po tej logiki testirati tudi vse druge, ki se plačujejo iz državnega proračuna. Zakaj bi morali to početi samo revni ljudje?” je zapisala na Twitterju.
Obe ideji sta zbrali veliko podpore s strani javnosti, a se seveda nista uresničili.