Zanimivosti

Morda vedo, od kod je prišel asteroid, ki je uničil dinozavre

kl
13. 8. 2021, 11.22
Posodobljeno: 13. 8. 2021, 13.51
Deli članek:

Pred okoli 66 milijoni let je v Zemljo udaril asteroid, s premerom okoli 9,5 km. Posledice so bile katastrofalne. Ena od njih je bilo izumrtje dinozavrov. Zdaj znanstveniki menijo, da vedo od kod je asteroid prišel.

Pixabay
Zaradi padca asteroida pred 66 milijoni let so izumrli dinozavri.

Po novi raziskavi, naj bi dogodek izzval velikanski temni asteroid, ki je prišel iz zunanjega oboda asteroidnega pasu, ki se nahaja med Marsom in Jupitrom. Tam so "doma" mnogi temni asteroidi, ki so ime dobili zaradi svoje sestave. Sestavljeni so namreč pretežno iz ogljikovega hondrita, kamnine, ki odbija zelo malo svetlobe - zato jih imenujejo temni.

Znanstveniki tudi že nekaj časa vedo, kam je udaril za dinozavre usodni asteroid - in sicer na področje današnjega polotoka Yucatan v Srednji Ameriki. Tam je pustil krater, ki ima 145 km v premeru in je danes večinoma pod oceanom in prekrit s kamninami.

Na tem območju pa so našli ostanke ogljikovega hondrita, za katere menijo, da so pripadali asteroidu, ki so ga poimenovali Chicxulub, prav tako kot krater, po območju, kjer so našli sledi udarca.

Do takrat so namreč menili, da je na Zemljo padel komet; sestava le-teh pa se razlikuje od asteroidov.

Google maps
Območje, kamor je padel asteroid Chixulub

V neki drugi študiji, ki spremlja gibanje asteroidov in izvaja simulacije njihovega premikanja za več sto milijonov let v preteklosti, pa so znanstveniki ugotovili, da termalne sile in gravitacijska polja asteroide iz zunanjega dela asteroidnega pasu, občasno - v poprečju vsakih 250 milijonov let - izvržejo iz tega pasu v smeri proti Zemlji. Izkazalo se je, da so ti dogodki kar petkrat pogostejši, kot so mislili doslej in rezultati se ujemajo tudi s podatki o času in kraju nastanka Chicxulub kraterja. Model, ki so ga uporabili za simulacijo je pokazal tudi, da iz asteroidnega pasu največkrat "odletijo" prav temni asteroidi, kar prav tako ustreza najdbam na območju padca asteroida izpred 66 milijonov let.

"Naše raziskave so pokazale, da okoli 60 odstotkov vseh padcev asteroidov na Zemljo prihaja prav iz tega zunanjega oboda," pravi dr. David Nesvorny, raziskovalec iz raziskovalnega inštituta v ameriškem Koloradu in vodja ekipe, ki je naredila raziskavo. "To pa tudi pomeni, da obstaja 60 odstotna verjetnost, da bo tudi naslednji veliki udarec prišel prav od tam," pravi.

Pas asteroidov je sicer že dlje časa pod budnim očesom astronomov, ki iščejo potencialne kamnite gmote, ki bi lahko ogrozile naš planet.