PREPREČIMO ALKOHOLIZEM Nikoli ne pijte alkoholnih pijač, če vam ne prijajo. Ne pustite se siliti, znati morate reči ne. In nikar se ne družite z ljudmi, ki bi vas posiljevali s pijačo.
Ker pomeni vsak kozarec vina, piva ali žgane pijače veliko tveganje, da postanemo od alkohola odvisni, si poglejmo, kako lahko ostanemo v kulturi, kjer je treba vsak vesel ali žalosten dogodek »zaliti«, v mejah zmernega pitja. Kakšne pa so posledice zasvojenosti od alkohola in kakšne so poti iz nje?
Droga za ljudi, ki težko izražajo čustva
Alkohol je zelo razširjena droga predvsem zato, ker ima kratkoročne učinke, ki jih doživljamo kot prijetne. Opiti ljudje postanejo glasnejši, manj upoštevajo mnenja drugih, po drugi strani pa se lažje pogovarjajo in občutijo manj bolečine. Bolečina, žalost in skrb so alarmi, ki nam omogočajo, da preživimo. Če jih izklopimo, je to lahko nevarno, saj je več verjetnosti za težave, nesporazume, spore in nasilje. Pod vplivom alkohola pride do motenj ravnotežja, govora, podaljša se reakcijski čas, spremenijo se vedenje, čustvovanje ter doživljanje samega sebe in okolice. Kajpak ima alkohol v prevelikih količinah pogubne posledice za telo; za srce in krvni obtok, želodec in jetra, možgane. Zaradi slabe prehranjenosti oziroma premalo gibanja pripelje odvisnega od alkohola do šibke telesne odpornosti, ta pa vodi v še več telesnih okvar in bolezni.
Brez želje po ozdravitvi je vsak trud jalov!
Odvisnost od alkohola tako močno spremeni človekovo osebnost in njegovo vedenje ter zaplete odnose v družini in na delovnem mestu, da jo je izjemno težko zdraviti. Poudariti je treba, da človek, odvisen od alkohola, v resnici nikoli ni povsem ozdravljen, ker se bolezen lahko vedno ponovi. To se zgodi ob vsakem najmanjšem požirku alkohola, saj ta sproži v telesu, navajenem na alkohol, nenavadno in nenadno željo po »še več«. Nihče, kdor je bil že odvisen od alkohola, ne more postati zgolj rekreativni pivec, zato je prav, da je bivšega odvisnika alkohola vedno strah in se ga na daleč izogiba.
Kako preprečiti odvisnost?
Med alkoholnimi pijačami pijte predvsem dobro vino, buteljčno, in to le kozarec pri jedi, nikakor ne pri vsaki in še zdaleč ne vsak dan. Po možnosti ne pijte žganih pijač, sploh pa ne na tešče, takrat se namreč alkohol hitro vsrka v kri in dobesedno preplavi organizem. V vročih poletnih dneh nikar ne pijte piva za žejo. Nikoli ne pijte alkoholnih pijač, če vam ne prijajo. Ne pustite se siliti, znati morate reči ne. In nikar se ne družite z ljudmi, ki bi vas posiljevali s pijačo. Njihova človeška vrednost je na poti navzdol, vi pa jim pri tem niste dolžni pomagati in še sami drseti v brezno. Vse čustvene stiske so izrazito nevaren trenutek, ko se lahko začnete navezovati na alkohol. Zato morate predvsem takrat paziti, da ne sežete po alkoholu. Poskušajte se namesto tega bolj posvetiti konjičkom oziroma spretnostim, na katere ste posebej ponosni, ali pa prosite prijatelje, znance za pogovor, pomoč. Zaupajte se dobremu psihoterapevtu. Naj vas nerešene težave ne obremenjujejo preveč. Nihče ni popoln in še zdaleč ne tako srečen, kot je morda videti. Potrudite pa se zdravo in zrelo živeti. Zdravo življenje pomeni tudi skrb za dobro telesno pripravljenost.