Zanimivosti

Nan Madol: Kdo je zgradil "pacifiške Benetke"?

kl
19. 7. 2021, 19.46
Posodobljeno: 19. 7. 2021, 20.03
Deli članek:

V pacifiški državi Mikroneziji se na enem izmed njenih številnih otokov nahaja zapuščeno mesto, zgrajeno na koralah, ki vznemirja arheologe, zgodovinarje in ljudi z domišljijo.

Wikipedia
Kdo in kako je zgradil velike strukture ne ve nihče

Na zahodnem delu otočka Pohnpei, na vzhodnem delu največjega oceana na svetu, Tihega oceana, ležijo ruševine mesta, zgrajenega iz vulkanskega kamenja. Že sama gradnja je nekaj posebnega za to območje, še bolj pa podlaga, na kateri zgradbe stojijo - koralni greben.

Mesto Nan Madol je bilo zgrajeno med letoma 200 in 800 na okoli 100 umetnih otočkih, med seboj pobezanih z viadukti. V mestu je po mnenju arheologov živelo okoli 1.000 ljudi. Odkod so prišli in kam so izginili, bega zanstvenike.

Še bolj kot to, pa jih bega vprašanje kako so takratni ljudje naredili to mesto iz okoli 250 milijonov ton bazaltnih kamnin praktično "sredi ničesar". Kako so izredno trd gradbeni material (granit) nalomili s preprostim orodjem, kako so ga dostavili do mesta gradnje, in kakšne tehnike so uporabljali za gradnjo, ne zna razložiti nihče.

Skrivnost ostaja tudi, čemu je bilo mesto namenjeno. Danes domnevajo, da je služilo kot domovanje "elitam" in kot bogoslužni prostor. Vendar kaže, da so v mestu živeli tudi "navadni ljudje".

Wikipedija
Zemljevid Nan-Madola

Po legendi sta mesto, ki ga je kot prvi Evropejec opisal poljski oceanograf Jan Kubary, zgradila dvojčka-čarovnika Olisihpa in Olosohpa, ki sta z velikim kanujem prišla iz mitičnega otoka Katau. Iskala sta kraj, kamor bi lahko postavila oltar boginji poljedelstva. Kamne za oltar sta prenesla po zraku, pri čemer jima je pomagal leteči zmaj. Ko je eden od njiju umrl, je drugi vzel za ženo eno od lokalnih žensk in z njo zaplodil rod vladarjev majhnega otoka. Sčasoma so nasledniki vladajočega rodu postali vse bolj nenasitni v svojih zahtevah in ljudje so se jim uprli. Po tem so se ljudje izselili iz mesta.

V zvezi z mestom, ki so ga poimenovali "pacifiške Benetke" ali celo "pacifiška Atlantida" pa obstajajo seveda tudi alternativne razlage. Tako naj bi mesto bilo ostanek mitičnega "izgubljenega kontinenta" imenovanega Mu, ki so ga omenjali pisci iz 16. stoletja, in ki je nekakšna pacifiška varianta Atlantide.

Google maps/Frank Engel
Ostanki Nan Madola iz zraka

Pisatelj Bill S. Ballinger je leta 1978 v svoji knjigi "Izgubljeno kamnito mesto" navrgel teorijo, da naj bi mesto zgradili starogrški mornarji okoli leta 300 pr. n.š. Drugi avtor, David Childress pa meni, da je mesto povezano s še enim izgubljenim kontinentom, Lemurijo.

V knjigi iz leta 1999 pa sta ameriška pisatelja Art Bell in Whitley Strieber trdila, da je mesto morala zgraditi razvita civilizacija. Ker v času, ko naj bi bilo mesto nastalo, ni poročil o kakšni takšni kulturi na tem območju, avtorja menita, da je bila ta civilizacija uničena v neki katastrofi.

Kamni Nan-Madola medtem skrivnost držijo zase.

Google maps/Filippo Aragone
Ostanki Nan Madola

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov