Mednarodna skupina ekspertov za Vesolje se je prejšnji mesec (ponovno) ukvarjala z možnostjo, da naš planet zadene asteroid.
Simulacijo planetarne obrambe je organizirali NASA, o čemer smo že poročali, na njej pa je sodelovalo 200 udeležencev iz več kot dvajsetih držav. Simulirali so dogodek, v katerem znanstveniki odkrijejo asteroid, ki bo čez šest mesecev treščil v Zemljo. Potem, ko so staknili glave in raziskali vse možnosti, ki jih imamo, da bi trčenje preprečili, so ugotovili, da sedanja tehnologija tega preprosto ne omogoča v tako kratkem času. Asteroid je razdejal vzhodno Evropo.
Podobne simulacije Nasa prireja že od leta 2013, ko je februarja tega leta nad ruskim Čeljabinskom eksplodiral asteroid v velikosti hiše, pri čemer je bilo poškodovanih ali uničenih veliko stavb na širšem območju, poškodovanih pa več kot 1.000 ljudi. Takrat asteroida ni opazil nihče.
V zadnjih osmih letih so tako preizkusili sedem simulacij, od katerih se je vsaka od prejšnje razlikovala po kakšni "malenkosti". V šestih simuliranih dogodkih je Zemljo zadel cel ali pa vsak kos asteroida.
Pokazalo pa se je, da je eden najpomembnejših dejavnikov za mogoči uspeh čas, čeprav bi tudi večletno vedenje o tem, da naš planet ogroža "veliki kamen iz Vesolja", še vedno ne bilo dovolj. "Da bi morda uspeli, bi za grožnjo morali vedeti najmanj pet, še bolje pa deset let prej," pravi Paul Chodas, vodja Nasinega centra, ki zasleduje in preučuje objekte, ki se iz Vesolja približujejo Zemlji. "V tem času bi lahko ocenili, kakšna bo škoda, se vsaj dobro pripravili na trk - preselili prebivalstvo z ogroženega območja, naredili zaklonišča in načrte, kako bomo sanirali posledice, morda celo izvedli 'protiudarec'" pravi.
Vse te simulacije imajo sicer še vedno cilj: pomagati svetu, da se pripravi na krizo takšnih razsežnosti in naučiti vlade in znanstvenike, kako komunicirati in deliti informacije pred trkom. "Vaja dela mojstra," pravi Chodas.
Trenutno je edina tehnologija, ki jo imamo na voljo, da morda preprečimo udarec, nuklearna eksplozija, ki bi jo sprožili blizu asteroida, ki bi ga razbila na manjše, manj nevarne dele ali vesoljsko ladjo, ki bi jo treščili v asteroid in ga tako preusmerili iz njegove tirnice.
Jeseni naslednje leto Nasa namerava v resnici izvesti poskusno odvračanje asteroida,misijo DART, ko bodo z vesoljsko sondo načrtno zadeli asteroid Dimorphos.