Špinača je zdrava, tudi za delovanje srca, zdaj pa so jo znanstveniki uspeli dejansko spremeniti v "njivo" za delujoče srčne celice.
Da bi premostili kronično pomanjkanje organov darovalcev, se znanstveniki zatekajo k metodam, ki omogočajo ustvarjanje tkiv organov v laboratorijih. Doslej so že uspeli s pomočjo 3D tiskanja ustvariti nekaj takih tkiv, vendar je največji problem ustvariti drobne žile, kapilare, ki to tkivo oskrbujejo s hrano in kisikom.
Raziskovalci na Politehničnem inštitutu v Worchesterju pa so razvili novo tehniko, pri kateri uporabljajo - liste špinače.
Ugotovili so namreč, da je vzorec listnega žilja, ki oskrbuje celice, močno podoben vzorcu žilja srca. Tako so špinačni list obdelali tako, da je ostalo samo celulozno ogrodje, ki je predstavljajo "okvir", v katerega so "posadili" srčne celice.
Potem, ko so se srčne celice razmnožile, so raziskovalci po ogrodju spustili tekočino z mikroskopsko majnimi kroglicami, da bi dokazali, da bi po njem lahko tekla tudi kri oz. krvna telesca.
V članku, v katerem so objavili svojo raziskavo, so znanstveniki še zapisali, da je uporaba celuloze že zdaj pogosta v regenerativni medicini - na primer pri zaraščanju ran, kosti ali kostnega hrustanca. Podobne metode, kot so jo uporabili za razvoj srčnega tkiva pa bi lahko uporabili tudi drugod, recimo z zamenjavo rastlinskih celic v drevesnem tkivu s kostnimi celicami, bi lahko ustvarili kostno tkivo za zdravljenje kompliciranih zlomov ali ustvarjanje novih kosti, poškodovanih zaradi kostnega raka ali drugih vzrokov.