"Posebej imam rada portrete, ki v nas sprožajo vprašanja o lastnem občutku jaza in drugega," ... "Michelangelova koža, prebičana od življenja, mi je služila kot navdih, glede da nimam 'jaza' iz katerega bi lahko izhajala. Portret Fride Kahlo, s katerim je upodobila svoje notranje bolečine, je prav tako vplival name, kajti kljub temu, da vse naokrog vidim neskončno globino človeškega trpljenja, je ne morem izraziti."
To je zapis na uradnem Instagram profilu robota Ai-Da, ki so ga (jo) izdelali leta 2019 na univerzi v Oxfordu. Ai-Da, androidni robot v podobi ženske v naravni velikosti, je dobil ime po matematičarki Adi Lovelace, hčerki britanskega pesnika Byrona, ki je zasnovala prvi programski jezik. Ai-Do pa je zasnoval galerist Aidan Meller, ki je prišel na idejo za izdelavo prvega robota-umetnika.
Sedaj je Ai-Da v resnici prvič razstavila svoje umetnine - avtoportrete, ki jih je ustvarila s pomočjo algoritmov in sicer v londonskem Muzeju oblikovanja.
"V tem trenutku se dogajajo izjemne tehnološke spremembe, ki so resnično vznemirljive," je še dejal Ai-Din "oče" Meller in dodal, da robot "sproža vprašanja, ki bi si jih morali zastaviti o bodočih tehnologijah, njihovi uporabi, zlorabi in tveganju, ki ga predstavljajo, ter o tem, kam gre naša prihodnost."
Eno posebej zgovornih vprašanj pa je Ai-Da postavila na svojem uradnem Instagram profilu: "Kako lahko narišeš avtoportret brez zamozavedanja?"