VARČUJMO Z VODO

Bo pitna voda tudi pri nas kmalu luksuz?

Mare Koren
22. 5. 2021, 20.01
Deli članek:

Le redki po svetu imajo danes še to prednost, ki se je mi morda sploh ne zavedamo, da jim skozi pipo priteče pitna voda. Kot kaže, postaja tudi pri nas vse bolj dragocena dobrina, zato smo vam pripravili nekaj nasvetov, da je ne izgubljamo po nepotrebnem.

Dreamstime
Več kot tretjina svetovnega prebivalstva nima pitne vode.

Pitna voda, ki si jo v Sloveniji lahko privoščimo skoraj po vsej državi, postaja izjemno dragocena primarna dobrina, a kot kaže, tudi vse težje dosegljiva. Glede na trenutno problematiko in posege je čas, da začnemo z njo ravnati preudarno in premišljeno. Zato preprečimo nepotrebne izgube, obenem pa prihranimo kak evro več pri plačilu položnic.

Danes na tržišču obstajajo sistemi zbiranja odpadne vode, ki se koristi za izplakovanje stranišča, s čimer lahko prav tako dodatno privarčujete s pitno vodo.

Preverite cevi in pipe

Se tudi iz vaše kuhinje nenehno sliši pristanek kapljice v pomivalno korito? Morda se kapljanje ne zdi pretirano problematično, a le redko ostane samo pri nekaj kapljicah, na dolgi rok lahko na ta način porabimo precejšnje količine vode. Test lahko opravite z litrsko steklenico in štoparico ter izmerite, v kolikšnem času kapljice napolnijo steklenico, nato pa to pretvorite v letno porabo. Zato je smiselno redno pregledovati delovanje pip in cevi. Če opazite popuščanje ali slabo tesnjenje, težavo čim prej odpravite oziroma za to prosite vodovodarja, saj lahko sicer tvegate resnejše okvare sistema, posledično pa bo to povezano tudi z višjimi stroški.

Med ščetkanjem zob pipo zaprite

Deževnica je idealna za zalivanje vrta in celo boljša od vode iz vodovodnega zajetja. Tako boste prihranili, obenem pa vrtninam priskrbeli boljšo vodo.

Tudi vi med ščetkanjem zob velikokrat pozabite zapreti pipo? Glede na to, da zobe ščetkamo vsaj dvakrat dnevno in da pravilno ščetkanje traja vsaj dve minuti, pretok vode pa je lahko tudi do 20 litrov na minuto, precej hitro ugotovimo, da lahko s tem zapravimo veliko vode. Zato je čas za novo vrlino. Če se ne morete otresti te navade, poskusite tako, da ščetko najprej zmočite, zaprete vodo in šele nato nanesete zobno kremo. Naj ta skrb postane vaša nova navada.

Prhanju postavite mejo

Čeprav številni menijo, da je prhanje ekološka in varčnejša različica kopanja v kopalni kadi, to ne vzdrži nujno oziroma samo če ne traja predolgo. Če med prhanjem pogosto pozabite na čas, potem lahko zapravite tudi do sto litrov vode zgolj za eno prhanje. V pomoč pri varčevanju s prhanjem si nastavite alarm, ki vas bo opozoril, kdaj vam je potekel čas. Obenem ne pozabite, da predolgo prhanje ni dobro za vašo kožo, saj lahko kožo močno izsuši, še posebej če obožujete vroče prhe.